Sesterské odbory odmietajú ministerskú úpravu platov, nevylučujú štrajk

Spravodajstvo
Bratislava 17. júla (TASR) – Sesterské odbory nesúhlasia s právnou normou ministerstva zdravotníctva, ktorá má upraviť odmeňovanie zdravotníkov v štátnych nemocniciach. Garanciu platov požadujú aj pre neštátne zariadenia. Šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) Monika Kavecká dnes pre TASR uviedla, že nevylučuje štrajk, pokiaľ sa do jesene nič nezmení.

Odbory sa dnes obrátili otvoreným listom na predsedu vlády SR Roberta Fica. „Už ďalej nemáme chuť byť tie dobré, ktoré budú poslušne čakať, kedy sa im ujdú odrobinky. Nastal čas, kedy už nestačia slová a musíme prejsť k činom," napísala v ňom Kavecká.

Sestry dali Ficovi a ministerstvu zdravotníctva (MZ) čas na riešenie situácie do septembra. „Vyzývame na iniciovanie okrúhlych stolov, ktoré nebudú iba hrou na dialóg a dokážu zvrátiť hroziacu horúcu jeseň,“ odkázali v liste.

Odborom prekáža aj navrhovaná výška koeficientov pre sestry v štátnych nemocniciach. Upozorňujú, že nezlepšuje ich postavenie, pretože už dnes zarábajú viac, ako navrhuje ministerstvo. OZSaPA preto iniciovalo aj hromadnú pripomienku k novele zákona.

Právna norma upravuje mzdy 24 zdravotníckych profesií v nemocniciach, ako farmaceut, sestra, zdravotnícky laborant či sanitár s výnimkou lekárov. Návrh stanovuje minimálnu výšku ich základnej zložky mzdy podľa vzoru úpravy platov lekárov. Napríklad sestra má mať rovnako ako verejný zdravotník či fyzioterapeut základnú zložku mzdy najmenej vo výške 0,81-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve spred dvoch rokov.

Ministerstvo zdravotníctva predložilo novelu do pripomienkového konania nedávno, na jej príprave pracovalo mesiace. Návrh má reagovať aj na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v roku 2013 označil zákon o mzdách sestier za protiústavný. "Dôležité je, že už máme zákon o spoločnom odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkov, teda nielen sestier a pôrodných asistentiek. Rovnako dôležité je akcentovať skutočnosť, že MZ SR môže ovplyvniť zmeny len v zdravotníckych zariadeniach, na ktoré má priamy dosah," povedal minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie