Fond na podporu vzdelávania znížil úrokové sadzby na pôžičky pre študentov a pedagógov

Spravodajstvo
Bratislava 13. júla (TASR) – Vysokoškolskí študenti a pedagógovia v materských, základných či stredných školách môžu v akademickom roku 2015/2016 žiadať od Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) pôžičku s nižšou úrokovou sadzbou. Z predchádzajúcej úrovne 3,19 percenta sa znížila na 2,07 percenta. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval riaditeľ fondu Pavol Kučmáš.

"Na pôžičky je vyčlenená suma 5,8 milióna eur, z toho 3,5 milióna eur pre študentov a 2,3 milióna eur pre pedagógov," povedal. Žiadosti možno podávať od dnešného dňa, pedagógovia majú čas do 30. septembra 2015, vysokoškoláci do 31. októbra 2015.

Kučmáš uviedol, že úrokové sadzby sú oproti komerčnému sektoru nižšie. "Študentské pôžičky majú úrok okolo 6,5 až sedem percent, v prípade učiteľov ide o spotrebné úvery, ktoré sú úročené o trocha vyššie," konštatoval.

Študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia môžu požiadať minimálne o 500 eur a maximálne o 2500 eur. Doktorandi, teda študenti tretieho stupňa, môžu od fondu dostať maximálne 5000 eur, pôžičky sú bezúčelové. "V porovnaní s minulým rokom dáme študentom celkovo o 800.000 eur menej," uviedol. Podľa Kučmáša za to môže finančná situácia vo fonde a výrazné znižovanie úrokovej sadzby. Študenti začínajú pôžičku splácať v priemere tri roky od jej poskytnutia.

U pedagógov fond oproti vlaňajšku financie zvýšil, a to o 300.000 eur. "Začínajú splácať pôžičku hneď po jej poskytnutí, čím sa do fondu vracajú peniaze a my ich naspäť púšťame do kolobehu," vysvetlil riaditeľ fondu. U pedagógov je minimálna výška pôžičky 1000 eur, maximálna 15.000 eur. Pôžičky do 5000 eur sa poskytujú bez ručiteľa, do 10.000 eur sú bezúčelové, nad túto sumu treba už účel zdokladovať.

V tomto roku fond bližšie špecifikoval aj podmienky ručenia, spôsob preukazovania príjmu ručiteľa a podmienky udeľovania odkladu splátok. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek možno nájsť na oficiálnej stránke fondu. U študentov je maximálna lehota splatnosti desať rokov, u pedagógov 15 rokov.

Z pôžičiek od Fondu na podporu vzdelávania hradia niektorí učitelia aj úvery z nebankoviek

Bratislava 13. júla (TASR) – Pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) využívajú niektorí učitelia na refinancovanie predchádzajúcich úverov z bánk a nebankoviek, študenti si z týchto peňazí zase zaplatia dovolenku alebo auto.

"Vieme o tom, nie je to pravidlo," povedal riaditeľ fondu Pavol Kučmáš. Podľa jeho slov nejde o veľký počet prípadov. Študenti zväčša využívajú peniaze na vykrytie bývania či školného, pedagógovia si z poskytnutých peňazí hradia najmä bývanie, samoštúdium a vzdelávacie kurzy.

O pôžičky je veľký záujem, dopyt prevyšuje ponuku. V prípade študentov sú bezúčelové, u pedagógov treba účel dokladovať pri pôžičke nad 10.000 eur. "V minulom akademickom roku prišlo od študentov 2729 žiadostí o pôžičku v sume 6,29 milióna eur, uzavreli sme 1906 zmlúv a vyplatili celkom 4,41 milióna eur," informoval Kučmáš. Pedagógovia poslali 436 žiadostí, celkovo v nich žiadali 3,3 milióna eur. Fond uzavrel 252 zmlúv a vyplatil im 1,98 milióna eur.

Pracovníci FNPV pri udeľovaní pôžičiek hľadia najmä na sociálnu situáciu, v prípade študentov i na početnosť rodiny či prospech. O pôžičku môže požiadať Slovák, ktorý študuje doma aj v zahraničí, ale aj zahraničný študent na Slovensku. "Vlani nás o peniaze požiadalo asi šesť vysokoškolákov s iným občianstvom, ktorí tu študovali," uviedol Kučmáš.

O pôžičky sa môžu uchádzať vysokoškolskí študenti a pedagógovia na materských, základných a stredných školách aj v akademickom roku 2015/2016, a to od dnes. Oproti vlaňajšku budú mať nižšiu úrokovú sadzbu, z predchádzajúcej úrovne 3,19 percenta sa znížila na 2,07 percenta. Na pôžičky je vyčlenená suma 5,8 milióna eur, z toho 3,5 milióna eur pre študentov a 2,3 milióna eur pre pedagógov.

Študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia môžu žiadať minimálne o 500 a maximálne o 2500 eur. Doktorandi, teda študenti tretieho stupňa, môžu od fondu dostať maximálne 5000 eur, pôžičky sú bezúčelové.

U pedagógov je minimálna výška pôžičky 1000 eur, maximálna 15.000 eur. Pôžičky do 5000 eur sú poskytované bez ručiteľa, do 10.000 eur sú bezúčelové, nad túto sumu treba už účel dokladovať.

Maximálna lehota splatnosti je u študentov 10 a u pedagógov 15 rokov. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek možno nájsť na oficiálnej stránke fondu.

Pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania budú pre študentov výhodnejšie
Tu bude player
Fond na podporu vzdelávania poskytol v minulom roku pôžičky vo výške viac ako 4 milióny eur
Tu bude player
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie