V povinnom poistení SZČO nastali od 1. júla zmeny

Spravodajstvo
Bratislava 13. júla (TASR) - Povinné poistenie samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) vzniklo od 1. júla 2015 tým fyzickým osobám, ktoré za kalendárny rok 2014 dosiahli príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti v sume vyššej ako 4944,00 eur a zároveň majú k 1. júlu 2015 platné oprávnenie na vykonávanie činnosti.

Ak fyzická osoba činnosť nevykonáva na základe oprávnenia, povinné poistenie SZČO jej vzniká na základe dosiahnutej hranice príjmu. Sumu, podľa ktorej sa posudzuje vznik povinného poistenia SZČO, tvoria dosiahnuté príjmy z podnikania alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou za rok 2014 bez odpočítania výdavkov.

Ak je SZČO povinne poistená k 30. júnu 2015 (alebo k 30. septembru 2015 v prípade, že má predĺženú lehotu na podanie daňového priznania) a za rok 2014 dosiahla príjem z podnikania vyšší ako 4944,00 eur, povinné poistenie jej trvá aj naďalej.

Umelcom, autorom, športovcom a iným fyzickým osobám, ktoré nevykonávajú podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť na základe oprávnenia a za kalendárny rok 2014 dosiahli príjem v sume vyššej ako 4944,00 eur, od 1. júla 2015 vznikne povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie SZČO, ak Sociálnej poisťovni nepredložili čestné vyhlásenie o skončení vykonávania činnosti.

Novú sumu poistného SZČO uhradí prvýkrát so splatnosťou do 10. augusta 2015 (za júl).
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie