Poskytovatelia sociálnych služieb sú nespokojní s ich financovaním a riešením

Spravodajstvo
Bratislava 7. júla (TASR) – Deväť neverejných poskytovateľov sociálnych služieb upozorňuje na nedostatočné financovanie sociálnych služieb na Slovensku a nezáujem Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR riešiť danú situáciu v tomto volebnom období. Niektorí z nich sú členovia pracovnej skupiny zriadenej týmto ministerstvom na prípravu novely zákona a po vytvorení spoločného návrhu skupiny konštatujú, že ministerstvo sa odmietlo zaoberať týmto návrhom.

"Prichádzame z rokovania pracovnej skupiny na ministerstve a vyjadrujeme nesúhlas s jeho prístupom a neochotou riešiť najzávažnejšie problémy financovania novelou zákona o sociálnych službách. Ak to ostane v súčasnom stave, niektoré služby sú na pokraji krachu a hrozí im zánik. Celý sociálny rezort je podfinancovaný. Štát presunul kompetencie na obce a vyššie územné celky, tie to nechcú alebo nevedia robiť. Pri vstupe do Európskej únie sa štát zaviazal poskytovať sociálne služby bezplatne, neplní to," na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave konštatovala Milada Dobrotková z Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb SR. Podľa nej napríklad žiadatelia o financie na sociálne služby sú v poradovníkoch aj takmer 10 mesiacov a mnohí sa jej ani nedožijú.

Nespokojnosť so súčasným stavom a nezáujmom ministerstva o riešenie problémov vyjadrili poskytovatelia služieb pre seniorov, opatrovateľskej starostlivosti, núdzového bývania, nízkoprahových a iných služieb pre deti, mládež a dospelých. Ich cieľom je presadiť prijatie takej novely zákona, ktorá by garantovala financovanie starostlivosti o odkázaných seniorov a osoby, ktoré nemajú zabezpečené základné životné potreby.

"Navrhovali sme zmeny, ktoré možno zakalkulovať do rozpočtu na budúci rok. Kedy, ak nie teraz, bude väčšia šanca to zmeniť, keď Smer má v parlamente 83 hlasov. Navrhujeme zmeny, aby sociálna sféra lepšie fungovala. Žiadame financie pre ľudí, a nie pre zvodidlá pri ceste," uviedol Cyril Korpesio z Arcidiecéznej charity Košice.

Pavol Vilček zo Spišskej katolíckej charity pripomenul, že dlhodobo sa na Slovensku neriešia sociálne problémy. Podľa neho štát financuje asi 30 percent sociálnych služieb a z nich poskytovatelia odvádzajú štátu na daniach a odvodoch 42 percent.

"V mnohých zariadeniach pre seniorov sú voľné miesta, ale príspevok štátu 320 eur nepostačuje a verejní či neverejní poskytovatelia služieb ich odmietnu, pretože dôchodok 200 alebo 250 eur im nestačí pre poskytovateľa. Preto končia na ulici ako bezdomovci a my ich prijmeme v útulku v Žakovciach, máme ich už 60, lebo pomáhame všetkým," uviedol Vilček.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie