Premonštráti nadviazali na svoju košickú gymnaziálnu históriu

Školy a vzdelávanie
Košice 29. júna (TASR) - Hoci má obnovené Premonštrátske gymnázium na Kováčskej ulici v Košiciach za sebou len dva roky pôsobenia, jeho história sa začala písať ešte v 17. storočí. Prvé gymnázium bolo zverené bratom jezuitom, ktoré neskôr vystriedala prvá Košická univerzita.

O čosi neskôr, v roku 1802, pri znovuobnovení premonštrátskej rehole vtedajším cisárom Františkom II., dostali premonštráti za úlohu vzdelávať ľud. "Pôvodne nemali za úlohu prísť do Košíc, až v roku 1811 sa panovník rozhodol, že namiesto Užhorodu, kde mali pôsobiť, budú v Košiciach. Tu dostali kláštor, kostol, budovu gymnázia," priblížil pre TASR jasovský opát a riaditeľ školy Ambróz Martin Štrbák. Pečať učiteľov a vzdelancov dal premonštrátom cisár, ktorý bol tútorom a hlavným donorom vzdelávania.

V 19. storočí nastal rozkvet gymnázia a na začiatku 20. storočia opát Melchior Takáč kúpil dom vedľa gymnázia a v rokoch 1903 - 1904 vznikla nová, modernejšia budova, ktorá slúžila na výchovno-vzdelávací proces. Priestory po roku 1918 ustúpili Prvému československému štátnemu reálnemu gymnáziu do roku 1938. "Počas druhej svetovej vojny v tejto budove študovalo asi 1000 - 1100 študentov," povedal riaditeľ. Premonštráti svoju úlohu vzdelancov ukončili v roku 1945 po Benešových dekrétoch. Budovu neskôr využívalo štátne gymnázium a medzi rokmi 1997 do 2012 slúžili priestory na rôzne iné aktivity.

Aj keď chceli mať opäť premonštráti po Nežnej revolúcii znova vlastnú školu, nebolo to jednoduché. "Rôzne okolnosti zamedzili tejto túžbe. To, že teraz je tu tá škola, je taký malý zázrak," vyznal sa jej riaditeľ. Práca na znovuotvorení gymnázia sa začala na jeseň 2011 a na sviatok sv. Norberta bola podaná žiadosť na ministerstve školstva. Riaditeľ cirkevného gymnázia priznáva, že schválenie gymnázia prinieslo nielen pozitíva, ale aj kritiku v rámci stredoškolskej obce. "Boli rozpačité nálady, pretože tých gymnázií je v Košiciach veľa." Motív premonštrátov bol však silný - vrátiť sa aspoň náznakom k niekdajším humanistickým myšlienkam.

Na Premonštrátskom gymnáziu sa učia latinský aj grécky jazyk

Košice 29. júna (TASR) - Filozofické myslenie, latinský a grécky jazyk aj humanistické hodnoty ponúka ako pridanú hodnotu svojim študentom Premonštrátske gymnázium na Kováčskej ulici v Košiciach. Aj takto sa chcú odlišovať od svojej miestnej konkurencie.

"Dnešná doba potrebuje vzdelávať aj po stránke ľudskej. Snažíme sa vychovávať našich študentov, aby boli ľudia, ak sú veriaci, tak veriaci ľudia a aby boli výborní študenti, aby mali vedomosti a vzdelanie," opísal dlhodobý cieľ riaditeľ cirkevnej školy jasovský opát Ambróz Martin Štrbák. Škole záleží na každom jednom študentovi, snažia sa o sprítomnenie Ježiša Krista. "Zriaďovateľ je rehoľa premonštrátov, ale základným bodom je, kto tu študuje a sem prichádza," dodal.

Pridanou hodnotou gymnázia je modlitba, svätá omša, možnosť výchovy v náboženskom duchu. Študenti si môžu vyberať z niekoľkých oblastí záujmových krúžkov: Šport pre radosť, Školský časopis, PGK English club, Russkij Mir, "Kto spieva a hraje, dvakrát sa modlí". Dôraz sa kladie aj na výučbu cudzích jazykov - anglického, nemeckého, ruského. Kolektív učiteľov tvorí stredná generácia, riaditeľ sa domnieva, že aj vďaka tomu sú bližšie k študentom.

"Kolektív je vyberaný citlivo. Najstarší profesor má 51 rokov, je to kňaz, najmladšia pedagogička má 27 rokov, myslím, že je to skvelé. A učitelia majú radi svojich študentov," zdôraznil. V súčasnosti navštevuje gymnázium 65 študentov. Do prvého ročníka sa hlási okolo 43 študentov. "Ak všetko dobre pôjde, tak budúci školský rok by sme mali mať okolo 100-110 študentov."

Budova gymnázia v centre Košíc je okrem vyučovania využívaná aj komerčne, škola zatiaľ nemá toľko prostriedkov, aby dokázala fungovať sama. Do budúcnosti plánuje zriadiť centrum voľného času a rekonštruovať telocvičňu.

Na Premonštrátskom gymnáziu študovali Sándor Márai či Viliam Ganz

Košice 29. júna (TASR) - Obnovené Premonštrátske gymnázium v Košiciach čerpá zo svojej minulosti a môže sa pochváliť viacerými osobnosťami, ktoré zasadli do lavíc jeho budovy v centre mesta. Medzi nesporne známych absolventov patrí spisovateľ a rodený Košičan Sándor Márai (1900 - 1989). Patril medzi najvýznamnejšie postavy európskej literatúry 20. storočia.

O ďalšom absolventovi, profesorovi Viliamovi Ganzovi (1919 - 2009), podľa riaditeľa gymnázia opáta Ambróza Martina Štrbáka veľmi ľudia nevedia, upozornil však, že to bol kandidát nositeľa Nobelovej ceny za svoj vynález. Americký Slovák vyvinul Ganzov katéter, ktorý dodnes využívajú kardiológovia a na jednotkách intenzívnej starostlivosti. "Každý jeden medik sa učí o Ganzovom katétri," zdôraznil riaditeľ.

Do budovy gymnázia chodil aj Jozef Maximilián Petzval (1807 - 1891), fyzik, matematik, vynálezca, zakladateľ modernej optiky a fotografie a profesor. Absolventom je aj významný košický akademický sochár Ján Mathé (1922 - 2012), ktorý sa na prelome 50. a 60. rokov prikláňal od socialistického realizmu k európskej moderne. "Sú to úplne naj top absolventi," zhodnotil skupinu osobností opát Ambróz.

Z mladších absolventov spomenul aj terajšieho vladyku, Cyrila Vasiľa, ktorý je gréckokatolíckym arcibiskupom a sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi a zároveň profesorom na viacerých univerzitách. Do budovy gymnázia chodila aj súčasná viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová.

VIDEOGALÉRIA:

Premonštrátske gymnázium v Košiciach
Tu bude player


Dnes je vyslovene boj o každého jedného žiaka
Tu bude player


Ambróz Martin Štrbák o histórii Premonštrátskeho gymnázia
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie