Na dovolenku nemá peniaze takmer polovica Slovákov

Spravodajstvo
Bratislava 27. júna (TASR) – Na dovolenku nemá peniaze 42 % Slovákov a zadlžiť sa pre ňu tiež nechcú. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra GFK medzi 8040 zákazníkmi spoločnosti Provident Financial na Slovensku, v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Litve a Mexiku.

Peniaze na dovolenku chýbajú takmer polovici Európanov. Najhoršie je na tom Maďarsko, kde si ju nemôže dovoliť 57 % ľudí. Z úspor dovolenkovali najmä Bulhari (40 %), ale tiež Rumuni a Česi (30 %), čo je výrazne nad európskym priemerom na úrovni 22 %, ku ktorému sú najbližšie aj Slováci (21 %). Len 6 % opýtaných by si na dovolenku požičalo, nie však od príbuzných či priateľov.

Dovolenkovať chcú ľudia väčšinou doma, iba Rumuni a Bulhari sú odhodlaní viac cestovať po svojej krajine. Len 8 % opýtaných Európanov chce do tohtoročného relaxu investovať viac peňazí ako vlani. Zámery Slovákov zodpovedajú európskemu priemeru, Česi sú o polovicu pod ním (4 %). Ak už sa však našinci rozhodnú minúť na dovolenke viac, pre polovicu z nich to bude vyše 270 eur. Zídu sa najmä tým, ktorí plánujú spoznávať krásy Slovenska (15 %) alebo cestovať do zahraničia (20 %).

"Či už cestujeme za hranice, alebo oddychujeme doma, dovolenka je udalosť, na ktorú môžeme našu peňaženku pripravovať celý rok. Aj keď čakáme na last minute ponuku, počítame s istou sumou, takže financie na relax môžeme včas oddeliť od bežných výdavkov," uviedol Marián Kolembus z Providentu.

"Ak sa však rozhodnete financovať dovolenku z požičaných peňazí, určite sa rozhodujte s chladnou hlavou, aby ste ju nesplácali ešte do ďalšieho leta. Dajte si teda pozor, koľko a od koho si požičiate. Tie najviac lákavé ponuky z rôznych inzerátov často nemusia byť seriózne a v medziach zákona," upozornil.

Tento rok dovolenky v zahraničí pre Slovákov zdraželi

Bratislava 27. júna (TASR) - V porovnaní s minulým rokom pre Slovákov dovolenky v zahraničí tento rok zdraželi. Dôvodom je slabšie euro. Slovenskí dovolenkári si priplatia najmä za Egypt, Tunisko, Švajčiarsko či Veľkú Britániu. Oproti minulému letu však zlacnelo Grécko, Bulharsko a Španielsko. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

"V priemere má slovenská stoeurovka v zahraničí hodnotu len 92 eur. To znamená, že v dovolenkovom zahraničí si za ňu môžu Slováci nakúpiť v priemere o 8 % tovarov a služieb menej ako doma na Slovensku. Rozdiely medzi jednotlivými dovolenkovými krajinami sú veľké," uviedol analytik banky Ľubomír Koršňák. Ceny v dovolenkovom zahraničí pritom pre Slovákov zdraželi prvýkrát za posledných päť rokov. "Dôvodom nepriaznivého vývoja je najmä slabšie euro," vysvetlil Koršňák.

V porovnaní s vlaňajškom tento rok zdražel Egypt, a to o 21 %, a Tunisko o 8 %. "Do týchto krajín sa cestuje najmä organizovane s výrazným zastúpením all-inclusive zájazdov, a preto bude dôležité, či a ako tieto pohyby premietli do svojich cien aj cestovné kancelárie," doplnil Koršňák s tým, že i tak sú ale tieto krajiny celkovo pre Slováka jedny z najlacnejších. "Za rovnakú hotovosť si v Tunisku a Bulharsku môže Slovák dovoliť nakúpiť až o polovicu a v Egypte o tri štvrtiny viac tovarov a služieb ako doma," vyčíslil Koršňák.

Pre Slovákov výrazne zdraželi aj niektoré "neeurové" destinácie. "Najviac Švajčiarsko a Veľká Británia, kde hlavnú rolu zohrali silnejší frank a libra," vysvetlil Koršňák.

Medzi destinácie, ktoré v porovnaní s minulým rokom zlacneli, patria Grécko, Bulharsko, Španielsko, ale aj susedné Maďarsko. "Relatívny pokles cien však ani v jednej krajine nie je významný a neprekračuje 2 %. Pre bežného turistu preto pravdepodobne ostane ťažko postrehnuteľný," skonštatoval Koršňák. Najlacnejšie spomedzi krajín platiacich eurom pre slovenského dovolenkára vychádza i vďaka lokálnemu poklesu cien Grécko. Aj tu sú však ceny v porovnaní so Slovenskom približne o štvrtinu vyššie. "Po posilnení švajčiarskeho franku je jednoznačne najdrahšou európskou dovolenkovou destináciou Švajčiarsko, kde si za 100 eur ľudia nakúpia len tovary a služby v relatívnej hodnote 34 eur," doplnil Koršňák.

Ako ďalej vyplýva z analýzy, na dovolenkách ľudia majú vo zvyku míňať inak ako na Slovensku. "Ak sa teda pozrieme na tovar a služby, ktoré si na dovolenke kupujú často, môže sa pocit z cien poopraviť. V tomto smere sklamú slovenských turistov Turecko a Chorvátsko, kde sú síce ceny v priemere nižšie ako na Slovensku, ale v kategóriách ako potraviny, hotely a reštaurácie si Slováci v porovnaní s domovom musia priplatiť," dodal Koršňák.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie