Dôchodcovia by mali vo vlastnom záujme oznamovať včas zmeny účtov aj adries

Spravodajstvo
Bratislava 22. júna (TASR) – Dôchodcovia by mali v záujme riadnej výplaty dôchodkov Sociálnej poisťovni (SP) včas oznamovať všetky zmeny, ktoré sú dôležité pre správne a včasné doručenie dávky. Problémy bývajú aj pri doručovaní dôchodkov do zahraničia, ale aj pri zmene účtov v banke.

"Každý príjemca dôchodku je v lehote ôsmich dní Sociálnej poisťovni, ústredie povinný písomne oznámiť zmenu mena, priezviska a zmenu adresy, na ktorej sa zdržiava. Len tak môže byť zabezpečená nepretržitá výplata dôchodkovej dávky. Poberatelia penzií, ktorí žijú v zahraničí, oneskorene zasielajú potvrdenia o žití, čím je podmienená ďalšia výplata dôchodku," upozornila Jana Hrabková z komunikačného odboru SP.

Problém nastáva napríklad aj vtedy, keď poberateľ dôchodku si zmení účet v banke a poisťovni to neoznámi. "Podobný problém pri výplate nastáva aj ak si dôchodca napríklad zruší účet v banke a potom požiada o výplatu v hotovosti, pričom jeho dôchodok je už na ceste do banky. Kým sa platba vráti do SP a dorieši v prospech dôchodcu, celá výplata sa mu oneskorí práve preto, že si nesplnil povinnosti oznámiť zmeny včas," objasnila Hrabková. Odporúča preto, aby účet, na ktorý sa dôchodok poukazuje, bol zrušený alebo zmenený až po vykonaní zmeny výplaty dôchodku, o čom SP písomne upovedomí.

"V prípade predčasného zrušenia účtu budú vrátené dôchodky zaslané dodatočne. Klienti by sa v prípade akýchkoľvek pochybností mali pred každou zmenou skontaktovať so Sociálnu poisťovňu. Poradíme im, ako postupovať," ubezpečila Hrabková.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie