Tretí pilier na Slovensku potrebuje vyššiu podporu zo strany štátu

Spravodajstvo
Bratislava 21. júna (TASR) – Vyššia podpora tretieho dôchodkového piliera zo strany štátu by mohla pomôcť zvýšiť počet sporiteľov na dôchodok. Tvrdí to Asociácia doplnkových dôchodcovských spoločností (ADDS), ktorá považuje súčasný stav v dôchodkovom systéme na Slovensku za jeden z najzávažnejších celospoločenských problémov.

V máji tohto roka si podľa údajov asociácie v 3. pilieri sporilo 725.000 ľudí, v porovnaní so 719.000 v máji 2014. "Po predchádzajúcich rokoch stagnácie počet sporiteľov začal opäť mierne rásť. Dôvody vidíme v obnovení daňovej úľavy a v náraste počtu zamestnávateľov, ktorí začali prispievať svojim zamestnancom na sporenie v 3. pilieri," uviedol pre TASR prezident ADDS Miloslav Mlynár.

Ako vyčíslil, v rámci všetkých DDS vzrástol k máju 2015 počet prispievajúcich zamestnávateľov medziročne o 37 %. Priemerný príspevok zamestnávateľov svojim zamestnancom sa pohybuje okolo 25 eur a vlastný príspevok účastníkov je na úrovni 15 eur.

Mlynár poukázal na to, že v okolitých krajinách je výrazne vyššia podpora 3. piliera zo strany štátu. Napríklad v Česku štát neposkytuje len daňové výhody, ale aj štátne príspevky. To má podľa neho za následok, že v českom 3. pilieri si sporí približne 5 miliónov sporiteľov.

"Nedávno zverejnený Ageing report 2015 hovorí, že na Slovensku sa očakáva najhorší demografický vývoj v celej Európskej únii, čo v súvislosti s tým, že Slováci nie sú naučení sporiť si na dôchodok, predstavuje jeden z najzávažnejších celospoločenských problémov v súčasnosti," upozornil prezident ADDS.

V západnej Európe podľa neho býva štandardom, že na doplnkové dôchodkové sporenie prispieva až 90 % zamestnávateľov, čo výrazne odbremeňuje aj štát. "Práve vyššia podpora zamestnávateľov, napríklad vo forme neplatenia odvodov aj do zdravotnej poisťovne, by mohla pomôcť zvýšiť počet sporiteľov na dôchodok. U účastníkov by pomohlo zvýšenie sumy z aktuálnych 180 eur, ktorú si môžu sporitelia v 3. dôchodkovom pilieri odpočítať zo základu dane," domnieva sa Mlynár.

V roku 2014 dosiahli najväčšie čisté priemerné zhodnotenie 6,4 % rastové fondy doplnkových dôchodkových spoločností. Nasledovali vyvážené fondy s priemerným zhodnotením 3,9 %, zhodnotenie konzervatívnych fondov predstavovalo 1,6 %.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie