Prijaté opatrenia prispeli k stabilite dôchodkového systému, tvrdí rezort práce

Spravodajstvo
Bratislava 19. júna (TASR) – Súčasná vláda urobila niekoľko zmien v prvom, druhom, ale aj v treťom dôchodkovom pilieri. Zmenilo sa nastavenie veku odchodu do dôchodku, upravila sa valorizácia dôchodkov, prijali sa zmeny aj v platení odvodov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je presvedčené, že tieto zmeny významným spôsobom prispeli k stabilite dôchodkového systému na Slovensku.

"Som rád, že sme to boli práve my, ktorí o zodpovednosti voči nastaveniu dôchodkového systému iba nerečnili na tlačovkách, ale že naša vláda presadila od začiatku konkrétne dôležité zmeny," uviedol pre TASR hovorca rezortu práce Michal Stuška.

Podľa jeho slov sa vláda nepustila len do nevyhnutnej reformy druhého piliera, ktorý bol podľa MPSVR od začiatku nastavený nerealisticky, ale súbežne upravila aj prvý pilier smerom k väčšej stabilite, solidarite aj objektívnosti. "Spomeňme aspoň kľúčové zmeny, ako zmenu nastavenia veku odchodu do dôchodku na automatický, čiže apolitický model, zmenu systému valorizácie smerom k tzv. dôchodcovskej inflácii odrážajúcej reálny rast nákladov seniorov či poriadok v oblasti sociálnych odvodov pre skupiny živnostníkov a dohodárov," vymenoval Stuška s tým, že tieto zmeny sa udiali po dohode s viacerými organizáciami.

V prvom pilieri sa podľa jeho slov uskutočnili reformy, ktoré oslobodili poistencov aj sporiteľov od byrokracie. Ministerstvo je presvedčené, že tieto opatrenia boli najmä v prospech mladých mamičiek či živnostníkov. "Spolu so Sociálnou poisťovňou sme zamedzili aj rôznym formám špekulácií v poistnom systéme, čo opäť zvýšilo výber poistného a s tým súvisiace hospodárenie SP," doplnil Stuška.

Zavŕšením reforiem v dôchodkoch bolo podľa rezortu práce nedávne schválenie zavedenia minimálneho dôchodku. "Desaťtisícom dôchodcov, ktorí si počas svojho aktívneho života odvádzali poistné, citeľne zvýšili každomesačný prijem," tvrdí Stuška.

Taktiež bolo podľa neho dôležité aj zavedenie vianočného príspevku, ktorý síce opozícia pôvodne kritizovala, no neskôr si ho "adoptovala". "Súčasná vláda ho ešte vylepšila a zvýšila. Má to však svoje opodstatnenie, keďže pozitívne správy o nulovej inflácii na Slovensku majú za následok aj menej pozitívny vplyv na dôchodcov, ktorým je automaticky nižšia valorizácia dôchodkov. Preto to vnímame aj ako istú kompenzáciu," doplnil Stuška.

Zároveň upozornil na to, že opatrenia, ktoré prijala vláda, ocenili aj viaceré európske inštitúcie, preto je ministerstvo práce presvedčené, že sa vydalo správnou cestou.

Deficit Sociálnej poisťovne bude rásť, prvý pilier potrebuje zmeny

Bratislava 19. júna (TASR) - Prvý pilier je neudržateľný a deficit Sociálnej poisťovne (SP) sa bude v najbližších rokoch zvyšovať. Najväčším problémom pritom bude demografický vývoj na Slovensku. Zhodujú sa na tom viacerí analytici.

"Prvý pilier je stratový, daňoví poplatníci ho už dnes musia financovať z daní, odvody nestačia. So starnutím obyvateľstva bude potreba dotácií rásť. Hovoriť o udržateľnosti nie je celkom na mieste, pre dnešných pracujúcich však platí, že také vysoké dôchodky ako dnes dostávať nebudú," predpokladá analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych analýz Radovan Ďurana.

Negatívny vplyv na prvý pilier pritom bude mať podľa analytikov najmä demografický vývoj na Slovensku. "V nasledujúcich rokoch sa bude prudko zvyšovať rozdiel medzi počtom dôchodcov a tých, ktorí priebežný systém financujú. To je dôvod, pre ktorý súčasná vláda musela rozhodnúť o ďalšom zvyšovaní dôchodkového veku a aj o tom, že priznané dôchodky budú v budúcnosti valorizované pomalším tempom," doplnil riaditeľ spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy Michal Nalevanko.

Deficit SP je dlhodobo financovaný aj zo štátneho rozpočtu. Ako vyplýva zo schváleného rozpočtu poisťovne na tento rok, transfer zo štátneho rozpočtu predstavoval takmer 906 miliónov eur. Podľa ministra práce za deficitom poisťovne však možno hľadať aj "vyvádzanie" peňazí do druhého piliera. "Je logické, že čím je viac sporiteľov v druhom pilieri, o to je viac potrebné vykrývať deficit. Ale zase príde časové obdobie, keď to pre štát bude výhodné, lebo nebude potrebné toľko dotovať vzhľadom na to, že budú vychádzať z druhého piliera sporitelia, ktorí budú mať nasporené prostriedky, za predpokladu, že budú dobre investované," konštatoval šéf rezortu práce.

Podľa analytikov sa bude deficit SP v najbližších rokoch zvyšovať. "Sociálna poisťovňa každoročne generuje deficity, ktoré je nutné kryť dotáciami z iných zdrojov. Ak sa na problém pozrieme z dlhodobejšieho hľadiska, je fakt, že tieto deficity sa budú v absolútnej výške stále zvyšovať," myslí si odborník na dôchodky z Univerzity Mateja Bela Ján Šebo.

Prvý pilier preto bude potrebovať zmeny. "Je zrejmé, že v priebehu pár rokov budú musieť politici obmedziť aj štedrosť prvého piliera. Otvorene o tom hovoria už dnes najvyšší predstavitelia rezortu práce, no bude to opatrenie, pod ktoré sa podpíše niekto iný," myslí si Nalevanko.

Podobný názor má aj Šebo. "Detaily je nutné hľadať v parametroch nastavenia systému. Od priemernej dĺžky poistenia, cez vek odchodu do dôchodku, vzorec na výpočet nároku na starobný dôchodok, očakávanej dĺžky poberania dôchodku až po valorizáciu. Parametrov je veľa, a preto je možné ich jemne upravovať tak, aby sme z dlhodobého hľadiska systém stabilizovali," dodal Šebo s tým, že čas na tieto zmeny sa kráti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie