Program Rozvojmajstri otvorí podnikateľom cestu na rozvojové trhy

Spravodajstvo
Bratislava 18. júna (TASR) – Program Rozvojmajstri, ktorý v týchto dňoch spúšťa Ministerstvo financií SR, má pomôcť slovenským firmám a technickým expertom presadiť sa v projektoch medzivládnych organizácií a medzinárodných finančných inštitúcií. Informoval o tom dnes tlačový odbor rezortu.

Slovensko podľa neho týmto pilotom reaguje na globálne diskusie o financovaní rozvoja na pôde Organizácie Spojených národov (OSN). Jednou z priorít je užšie spolupracovať so súkromným sektorom. Medzinárodné organizácie a finančné inštitúcie, napríklad Európska banka pre obnovu a rozvoj, Skupina Svetovej banky a rôzne agentúry OSN, oceňujú skúsenosť SR s prechodom na trhovú ekonomiku a súvisiacimi výzvami pre podnikateľov.

"Prínos je nielen v inšpirujúcom príbehu Slovenska ako 'oneskorenca', z ktorého sa stal po reformách a vstupe do Európskej únie jeden z regionálnych lídrov, ale aj schopnosť komunikovať tieto čerstvé skúsenosti autenticky, čo významne uľahčuje implementáciu projektov," zdôraznil tlačový odbor ministerstva.

Program Rozvojmajstri predstavuje inováciu aj v kontexte rozvojovej pomoci SR. "V rámci strednej Európy je tento program pionierom myšlienky 'doing well by doing good', teda vytvárania pridanej hodnoty v podobe zisku aj verejného blaha," uviedla vedúca oddelenia rozvojovej spolupráce MF SR Kristína Mikulová.

Za implementáciu programu bude zodpovedná slovenská poradenská spoločnosť Aspiro, ktorá zvíťazila v medzinárodnom tendri Rozvojového programu OSN. "Na rozdiel od doterajších iniciatív, ktoré sa do veľkej miery obmedzovali na šírenie povedomia medzi podnikateľmi, bude tím Rozvojmajstrov kvalifikované slovenské firmy a konzultantov cielene koučovať v budovaní partnerstiev, mäkkých zručnostiach, obstarávacích procesoch a implementácii rozvojových projektov všeobecne," priblížil partner spoločnosti Miroslav Kučera.

Na transparentné zhodnotenie potenciálu slovenských dodávateľov a konzultantov bude podľa neho slúžiť verejne prístupný test pripravenosti na rozvojovú spoluprácu. Rozvojmajstri neskončia pri poskytovaní tréningu. Podnikateľov budú tiež aktívne presadzovať budovaním sietí kontaktov na oficiálnych predstaviteľov SR v zahraničí a Slovákov, ktorí pracujú v cieľových inštitúciách na technickej alebo manažérskej úrovni.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie