Nová aplikácia Horskej záchrannej služby pomôže lepšie lokalizovať ľudí, ktorí potrebujú pomoc

Spravodajstvo
Vysoké Tatry 17. júna (TASR) – Nová mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (HZS), ktorú dnes predstavili na tlačovej konferencii vo Vysokých Tatrách, má pomôcť lepšie lokalizovať ľudí, ktorí sa stratia vo vysokohorskom teréne alebo potrebujú pomoc. „Najväčším problémom pre horských záchranárov je presná lokalizácia terénu. Od mobilných operátorov, resp. od Policajného zboru dostávame ohľadom lokalizácie len výsek informácií, a tak sa dozvieme len o tom, že sme niekde na úrovni dvoch troch dolín od postihnutého, čo je maximálne nedostačujúce pre efektívnu záchranu,“ vysvetlil problematiku šéf HZS Jozef Janiga.

Ak podľa neho záchranári chcú šetriť čas, a tým pádom aj náklady, tak potrebujú vedieť čo najpresnejšie, kde sa dotyčný nachádza, a práve táto aplikácia to umožňuje. Jej názov je Horská záchranná služba a dá sa bez problémov stiahnuť z internetu. Má viacero funkcií, pričom štyri sú základné a hovoria v prvom rade o výstrahách v horských oblastiach, aby ľudia mohli efektívne plánovať svoje túry. Ďalšie informácie sa týkajú jednotlivých oblastných stredísk a kontaktných údajov. „Potom je to funkcia poslania núdzovej smsky, tá sa využíva najmä v prípade, ak nie je dobrý signál na operátora. Okrem toho je to tiež priame volanie na tiesňovú linku HZS 18300, kde spolu s hlasovým hovorom ide aj informácia o GPS polohe,“ doplnil Janiga.

Sú tam aj iné funkcie, ako napr. podpora pre hluchonemých, aby v znakovej reči dokázali poslať núdzovú informáciu o tom, čo sa im stalo. Aplikácia vznikla na základe myšlienky a námetu dobrovoľného horského záchranára. „Následne nám spoločnosť, ktorá nám dodáva celý systém, na operačnom stredisku urobila upgrate tak, že dnes vieme túto aplikáciu plnohodnotne využívať,“ dodal Janiga. V súčasnosti je dostupná len v operačnom systéme Android. Hoci je už v plnej prevádzke, celé leto ju chce HZS nechať testovať verejnosťou, aby sa odstránili problémy a chyby, ktoré sa objavia len aktívnym používaním. „Na jeseň by sme chceli potom urobiť jej reinštaláciu alebo nejaký nový upgrate a na budúci rok by sme aplikáciu spustili aj v ďalších operačných systémoch,“ uzavrel šéf HZS.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie