Rezort financií zlepšil odhad rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku

Spravodajstvo
Bratislava 17. júna (TASR) - Ministerstvo financií zlepšilo prognózu rastu slovenskej ekonomiky pre tento rok. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal predstavovať 3,2 %, čo oproti predchádzajúcej prognóze predstavuje zlepšenie očakávaní o 0,3 percentuálneho bodu (p.b.). V budúcom roku by mal rast dosiahnuť 3,7 % a v ďalších dvoch rokoch 3,6 %. Vyplýva to z aktuálnej makroekonomickej prognózy Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií (MF) SR.

Motorom rastu aj v tomto roku zostáva najmä domáci dopyt, ale aj zlepšenie exportu. "V priebehu roka predpokladáme pozvoľné zrýchľovanie kvartálnych rastov, odzrkadľujúc pozitívnejší vývoj vonkajšieho prostredia podporený nižšími cenami ropy, slabším eurom a kvantitatívnym uvoľňovaním Európskej centrálnej banky (ECB)," vysvetľuje IFP.

V tomto roku by mal pokračovať aj rast zamestnanosti. Pribudnúť by malo 27.000 nových pracovných miest. Tempo rastu zamestnanosti by tak malo dosiahnuť 1,2 %. Zamestnanosť by pritom mala rásť vo všetkých sektoroch ekonomiky. Rezort financií očakáva, že po dlhých rokoch by mali začať pribúdať pracovné miesta aj v stavebníctve.

Miera nezamestnanosti by mala v tomto roku dosiahnuť 12,1 %, v ďalších rokoch sa ďalej znižovať a v roku 2018 by sa prvýkrát od krízy mala dostať na jednocifernú úroveň 9,7 %.

Reálne mzdy majú rásť pomalším tempom než vlani. Do mzdových vyjednávaní sa podľa IFP v tomto roku vo významnejšej miere premieta absencia inflácie. "Dôsledkom toho sa rozdiel medzi rastom reálnych miezd a produktivity práce takmer celý zatvorí," skonštatoval inštitút.

Priemerná inflácia by mala zostať v tomto roku blízko nuly, ale počas roka by sa mala postupne zrýchľovať. Za celý rok 2015 by mala dosiahnuť úroveň 0,2 %, v budúcom roku sa zrýchli na 1,3 % a v roku 2017 by mal rast cien predstavovať 1,9 %. V budúcom roku bude podľa IFP rast čistej inflácie čiastočne kompenzovaný poklesom cien plynu a elektriny. Vplyv na to by mal mať vývoj na európskych energetických trhoch v tomto roku. Jednorazový pokles cien potravín v reakcii na zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty sa bude podľa inštitútu dotýkať malej časti spotrebného koša.

Našou ambíciou je poraziť v tomto roku 3-% ekonomický rast

Bratislava 17. júna (TASR) - Slovenská ekonomika by mala v tomto roku dosiahnuť najvyšší rast od roku 2010, a to na úrovni 3,2 %. Na základe najnovšej prognózy ministerstva financií to na dnešnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády konštatoval šéf rezortu Peter Kažimír (Smer-SD).

"Potvrdzujeme to, čo hovoríme niekoľko týždňov. Našou ambíciou je poraziť 3-% ekonomický rast v tomto roku a atakovať úroveň 4 % v budúcom roku," avizoval Kažimír.

Aj podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) čaká Slovensko významný hospodársky rast. "Nikto nemôže spochybniť, že Slovensko sa teší z jedného z najvyšších hospodárskych rastov v regióne, v budúcom roku to môže byť jeden z najvyšších rastov v celej Európskej únii," vyzdvihol s tým, že vláda pri akýchkoľvek úvahách o sociálnych opatreniach uvažuje tak, aby podporila slovenskú ekonomiku a znížila nezamestnanosť.

Pod rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska by sa pritom v tomto roku malo podpísať najmä oživenie exportu a domáca spotreba. "Kľúčovo je tu kvalita vybalansovaného ekonomického rastu. Dnes tu máme zdravú kombináciu oživenia exportu a domácej spotreby," doplnil šéf rezortu financií.

Zároveň uviedol, že na Slovensku sa "prebúdzajú" investície. "A to nielen verejné, ale aj súkromné investície. Investície nielen veľkých ťahúňov ekonomiky, ale aj malých a stredných podnikov. Toto vedia zdokladovať banky, ktoré zaznamenávajú v posledných mesiacoch nárast úverov," doplnil Kažimír.

Vláde by sa vďaka tomu malo podariť znížiť nezamestnanosť pod 12 %. V tomto roku by mala priemerná miera nezamestnanosti dosiahnuť 12,1 % , v budúcom roku by mala klesnúť 11,3 %. "Trh práce sa niekoľko štvrťrokov za sebou vyvíja nadmieru dobre. V tomto roku by sme chceli pokoriť hranicu 12 % a v našej prognóze vidíme už aj jednociferné čísla nezamestnanosti," podčiarkol Kažimír.

Riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií Martin Filko skonštatoval, že slovenská ekonomika sa vracia do "normálnych časov". "Čo sa týka vplyvu prognózy na dane, ten je pozitívny, vo všetkých rokoch približne na úrovni do 100 miliónov eur," doplnil.

Rizikom pre vývoj domácej ekonomiky je naďalej konflikt na Ukrajine či zlé scenáre vývoja v Grécku. Existujú však aj faktory, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť hospodársky rast Slovenska. "Junckerov balíček môže priniesť veľa investícií, cena ropy môže klesnúť v súvislosti s tým, že sa dostane na trh iránska ropa po ukončení sankčného programu," priblížil Filko.

V domácej spotrebe sa začína ukazovať veľký podiel investičnej spotreby
Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie