Stredné školy odlíši farebný semafor

Spravodajstvo
Bratislava 15. júna (TASR) - Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) prichádza s novinkou. Po prvý raz predstavuje pridanú hodnotu vo vzdelávaní, a to z povinného maturitného predmetu slovenský jazyk a literatúra. Metodiku na jej výpočet vyvinula skupina pre výskum v národnom projekte Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania, pričom využila štandardnú metódu hierarchického lineárneho modelovania.

Pridaná hodnota predstavuje príspevok školy ku vzdelaniu svojich žiakov. Veľkosť pridanej hodnoty vo vzdelávaní je, zjednodušene povedané, rozdiel medzi reálnou a očakávanou priemernou úspešnosťou školy v externej časti maturity. Očakávaná úspešnosť zodpovedá priemernej úspešnosti v externej časti maturitnej skúšky tých škôl, ktorých žiaci mali rovnakú priemernú úspešnosť v Testovaní 9 pred štyrmi rokmi.

V rámci vizualizácie je pre lepšiu prehľadnosť škola v každom roku zaradená do farebného políčka – zelená ju priradí do kategórie výsledkov nad očakávania, oranžová bude značiť súlad s očakávaniami a červená bude signalizovať podpriemerný progres žiakov. "Pri vyhodnocovaní boli odlíšené štvorročné gymnáziá od ostatných stredných škôl so študijnými odbormi. Výskumníci mohli pracovať pri výpočte s archívnymi dátami za tri populačné vlny žiakov, ktorí ukončili strednú školu v rokoch 2013, 2014 a 2015," povedala zastupujúca riaditeľka NÚCEM-u Ivana Pichaničová.

Unikátnu metodiku konzultoval NÚCEM aj na medzinárodných konferenciách. Zavedením pridanej hodnoty vo vzdelávaní sa Slovensko pridáva k progresívnym štátom v Európe a USA v oblasti školského výskumu. Aj v susedných krajinách, napríklad v Poľsku, už tri roky informujú školy o pridanej hodnote vo vzdelávaní, v Maďarsku dostávajú školy správy o pridanej hodnote z gramotností.

"Je to ďalší prvok hodnotenia práce škôl, ktorý môže pomôcť pri odhaľovaní nedostatkov v konkrétnych oblastiach a hľadaní spôsobov, ako sa zlepšiť. Už teraz vieme školám povedať, do akej miery sa ich žiaci zlepšili v slovenskom jazyku a literatúre a v budúcnosti plánujeme takto analyzovať aj ďalšie predmety," vysvetľuje minister školstva Juraj Draxler.

Informáciu o pridanej hodnote dostane do konca júna takmer 700 škôl.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie