Ľudia podľa opozície stále veria druhému dôchodkovému pilieru

Spravodajstvo
Bratislava 15. júna (TASR) - Ľudia veria druhému dôchodkovému pilieru. Dôkazom toho je, že podľa predbežných informácií vo veľkej miere z neho nevystupovali. Presvedčená je o tom opozícia. Avizovala tiež, že pripravuje spoločné memorandum, v ktorom sa chce zaviazať na nápravu nedostatkov v druhom pilieri, ktoré podľa nich spôsobila vládna strana Smer-SD.

"Podľa predbežných informácií môžeme konštatovať, že ľudia veria druhému pilieru v oveľa vyššej miere ako v prázdne sľuby a zavádzajúce informácie Ficovej vlády, ktorými sa snažila ľudí z druhého piliera vyhnať, aby sa dostala k ich peniazom," skonštatoval na dnešnej tlačovej konferencii poslanec za stranu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Podľa neho slová vládnej strany Smer-SD, že milión ľudí by nemalo byť v druhom pilieri, našli minimálnu odozvu. "Tak maximálne 10 % ľudí z očakávaného počtu poslúchlo túto výzvu. Predpokladám, že väčšina sú ľudia preddôchodkových ročníkov, vo vyššom veku, kde sme aj my odporúčali, aby tí, ktorí majú tesne pred dôchodkovým vekom, radšej vystúpili," povedal Kaník.

Aj podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNo) ocenila, že podľa predbežných čísel v druhom pilieri zostalo približne 1,4 milióna ľudí. "Som veľmi rada, že 1,4 milióna ľudí je stále zodpovedných vzhľadom na porovnanie demografického vývoja a verejných financií na Slovensku. To, že v druhom pilieri zostáva stále takéto veľké množstvo ľudí, hovorí, že občania chcú byť zodpovední nielen za seba a svoje rodiny, ale aj za verejné financie," myslí si Jurinová. Podľa nej druhý pilier má svoje opodstatnenie. "Budem robiť všetko pre to, aby sa prvý aj druhý pilier opravili tak, aby ľudia mali stabilitu v dôchodkovom systéme," podotkla Jurinová.

Poslanec za KDH Július Brocka je zase presvedčený, že druhý pilier treba posilňovať, chrániť ho a nie ho likvidovať. "Smer-SD nemá rád sporenie. Tým štvornásobným otváraním druhého piliera pripravil sporiteľov takmer o 900 miliónov eur. Tieto prostriedky Smer používa na vykrývanie nedostatku zdrojov na sociálne balíčky," tvrdí Brocka.

Opozičný poslanec Jozef Mihál (SaS) zároveň vyzval občanov, aby ešte využili dnešný posledný deň otvorenia a vstúpili do druhého piliera. Tým, ktorí už v ňom sú a nemajú viac ako 50 rokov, zase odporúča, aby si zvolili indexové fondy. "Takýmto spôsobom investovania budú ich dôchodky oveľa vyššie, ako keby zostali v dlhopisovom fonde. Je to dôležité najmä pre mladšiu a strednú generáciu," tvrdí Mihál.

Zároveň informoval, že stredopravé opozičné strany pripravujú spoločné memorandum. Ak sa im podarí uspieť v budúcoročných parlamentných voľbách, chcú sa v ňom zaviazať k viacerým nápravám v druhom pilieri. "Zaviažeme sa, že urobíme nápravy, ktoré potrebuje dnes druhý pilier po zásahoch vlád Roberta Fica. Napríklad zlepšíme anuitnú novelu, to znamená možnosti, ako bude možné čerpať dôchodky z druhého piliera tak, aby boli čo najvyššie a aby bola dosiahnutá väčšia sloboda rozhodovania," avizoval Mihál.

Taktiež chcú opoziční poslanci trvať na postupnom zvýšení odvodov do druhého piliera. "Samozrejme po aktuálnych zmenách v minimálnom dôchodku budeme presadzovať, aby bol rovnako a spravodlivo zavedený pre sporiteľov a nesporiteľov. Pozrieme sa aj na ďalšie detaily, napríklad na výšku poplatkov pre správcovské spoločnosti, kde si myslíme, že je priestor na ich zníženie v prospech sporiteľov," doplnil Mihál s tým, že toto memorandum chcú občanom predstaviť v najbližších dňoch.

Počas tohto otvorenia 2. piliera vystúpilo pravdepodobne najviac ľudí

Bratislava 15. júna (TASR) – Počas aktuálneho štvrtého otvorenia druhého dôchodkového piliera pravdepodobne z neho vystúpilo najviac ľudí. Predpokladá to minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. "Čo sa týka počtu tých, čo vystúpili, toto otvorenie druhého piliera bude asi najväčšie, čo do počtu ľudí. V plnej miere rešpektujem rozhodnutie sporiteľov," uviedol Richter.

Dnes je posledný deň, kedy môžu občania do druhého piliera vstúpiť, alebo z neho vystúpiť. "Výhodný je pre tých, ktorí si môžu minimálne 25 rokov v druhom pilieri sporiť a majú príjem nad priemer mzdy v národnom hospodárstve," odporúča ľuďom Richter.

Za svoje rozhodnutie pritom podľa ministra nesie zodpovednosť každý občan sám za seba. "Je na zodpovednosti každého jedného sporiteľa, do akej miery zvážil výhodnosť zotrvania v druhom pilieri. Rešpektujem ich rozhodnutie. Nie je to jednorazové rozhodnutie, lebo dôchodok sa nevypláca ani jeden rok, ale v priemere 19-20 rokov," skonštatoval Richter.

Peniaze ľudí, ktorí sa rozhodli zo sporivého piliera vystúpiť, sa presunú naspäť do Sociálnej poisťovne (SP). Deficit SP je pritom dlhodobo vykrývaný aj zo štátneho rozpočtu. "Je logické, že čím je viacej sporiteľov v druhom pilieri, o to je viac potrebné vykrývať deficit. Ale zase príde časové obdobie, keď to pre štát bude výhodné, lebo nebude potrebné toľko dotovať vzhľadom na to, že budú vychádzať z druhého piliera sporitelia, ktorí budú mať nasporené prostriedky, za predpokladu, že budú dobre investované," skonštatoval šéf rezortu práce.

Podľa opozície tým, že podľa predbežných údajov vo veľkej miere ľudia nevystupovali z druhého piliera, ukázalo sa, že mu dôverujú. "Budem môcť lepšie reagovať, keď budeme mať kompletnú analýzu, kto vlastne vystúpil z druhého piliera. Ak vystúpili tí, ktorým sme odporúčali, že nie je pre nich výhodný, vzhľadom na dĺžku sporenia a príjem, ktorý majú, tak osobne budem rád, že tak urobili," doplnil minister práce s tým, že konkrétna analýza, ktorí ľudia vystupovali z druhého piliera, by mala byť známa približne o týždeň.

Minister práce tiež upozornil, že vláda neinvestovala masívne do kampane, aby ľudia vystupovali zo sporivého piliera. "Ministerstvo nedalo ani halier na akúkoľvek kampaň. Mali sme záujem objektívne informovať," doplnil Richter.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie