Samosprávy musia do septembra aktualizovať podmienky na vybavovanie petícií

Spravodajstvo
Bratislava 15. júna (TASR) - Mestá a obce majú letné prázdniny na to, aby si upravili a aktualizovali podmienky na vybavovanie petícií. Od prvého septembra bude totiž účinná novela zákona o petičnom práve. Po novom budú výsledky vybavenia petícií zverejňované na webovej stránke. TASR o tom informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.

"Petičné právo treba vnímať ako jedno zo základných práv, keďže je garantované Ústavou SR, ale aj spomínaným zákonom o petičnom práve a svoje miesto má tiež aj v zákone o obecnom zriadení. Je priestor na vyjadrenie požiadaviek, prípadne návrhov obyvateľov," priblížil hovorca. Mestá a obce vo svojich dokumentoch teda upravujú spôsob a mechanizmus využívania petičného práva na svojom území. Najčastejšie túto oblasť upravujú formou všeobecne záväzného nariadenia, smernicou či zásadami o uplatňovaní petičného práva.

V zmysle novely zákona z januára tohto roka by mali svoje pravidlá vybavovania petícií aktualizovať tak, aby vyhovovali novým povinnostiam. Napríklad zverejneniu výsledkov petície na webovej stránke. "Ale aj tomu, aby petíciu, ktorú podporilo najmenej 1000 osôb či aspoň osem percent osôb oprávnených voliť do orgánov samosprávy obcí a bola adresovaná obecnému zastupiteľstvu, poslanecký zbor prerokoval a umožnil počas jej prerokovania vystúpiť zástupcovi a členom petičného výboru," dodal Kaliňák.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie