Minister J. Richter by mohol byť podľa J. Mihála k rodičom štedrejší

Spravodajstvo
Bratislava 14. júna (TASR) - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) by mohol byť k rodičom a ich deťom omnoho štedrejší, peniaze na to má. Tvrdí to jeho predchodca a poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS). Prostriedky sú podľa neho v Európskom sociálnom fonde. Mihál zároveň v diskusnej relácii televízie TA3 V politike potvrdil, že zahlasuje za zvýšenie rodičovského príspevku, ale bude navrhovať, aby to bolo viac ako 280 eur.

Rodičovský príspevok chce Richter zvýšiť z 230 na 280 eur, čo je podľa Mihála málo. "Možno trošku preženiem, ale toto je fakticky inflačné zvýšenie a nie pridanie. Je to niečo, čo vyplýva z toho, že sa tu niekam pohli ceny," vysvetlil Mihál. Poukázal, že päť rokov sa tento príspevok nezvyšoval, pričom ceny áno. "Pán minister má na to, aby bol omnoho štedrejší," poznamenal.

Mihál riešil aj zvýšenie kapacity miest pre deti v škôlkach. Vládny Smer-SD zvýšenie avizoval, má ho aj v sociálnych balíčkoch. Mihál si myslí, že viac miesta v škôlkach by sa dalo zabezpečiť oveľa rýchlejšie ako výstavbou, ktorá bude trvať niekoľko rokov. "Keby ste príspevok zdvihli nie na 280, ale buďme odvážni na 350 či 400 eur na krytie nákladov na pobyt dieťaťa v škôlke, tak by hneď nabehli súkromníci, ktorí by o polroka začali tie priestory ponúkať," odkázal ministrovi.

Súkromníci by podľa neho mohli dať do poriadku napríklad nevyužívaný rodinný dom, miesta by tak vznikli a rodičia by mali na to, aby si ich pre deti zaplatili. "Takto by ste dosiahli to isté, čo plánujete, ale rýchlejšie. Viac by ste oslovili mladé rodiny. Ja vám vlastne teraz radím, ako si urobiť volebnú kampaň," obrátil sa na Richtera opozičný poslanec.

"Ďakujem pekne za radu," reagoval s úsmevom minister práce, ktorý ocenil, že Mihál zvyšoval materskú a on na to nadviazal. Richter by chcel zvýšiť materskú na 70 percent predchádzajúcej hrubej mzdy. Privítal by neskôr aj zvýšenie na 75 percent. Nevylučuje, že bude chcieť hovoriť aj o ďalšom zvýšení rodičovského príspevku.

V súvislosti s navrhovaným zvýšením z 230 na 280 eur uviedol, že to nie je suma, ktorú by si ministerstvo vymyslelo len tak. "Urobili sme si celoslovenský prieskum nákladov v jednotlivých škôlkach, hlavne v súkromných. Tento priemer odzrkadľuje štandard mimobratislavských súkromných škôlok. Štandardne týmto pokrývame náklady v celoslovenskom meradle, tzn. nemal by byť problém, aby ktorákoľvek matka využila aj zariadenie súkromné," vysvetlil Richter.

Bratislavských rodičov zvýhodňovať nechce. Nebolo by to podľa neho spravodlivé a nepokrýval by sa tým štandard, ale nadštandard. V súvislosti s vyššími výdavkami v Bratislave ako vo zvyšku Slovenska uviedol, že aj príjmy sú v hlavnom meste vyššie ako inde. Nevylúčil, že časom môže dôjsť aj k ďalšiemu zvýšeniu rodičovského príspevku. "Prejde isté obdobie, vyhodnotíme a uvidíme," uviedol.

Skôr by sa mu však pozdávalo, keby mohol ísť rodičovský príspevok nielen na deti do troch rokov, ale možno až do šiestich. Problém je však podľa neho v tom, že toto už nemôže riešiť ministerstvo práce. Dodal, že komunikuje s ministrom školstva Jurajom Draxlerom, ktorý by to mohol riešiť. "Bol by som rád, keby sa mi ho podarilo presvedčiť," uzavrel Richter.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie