Podľa ministra financií SR sa ekonomika vyvíja lepšie, ako sa počítalo pri návrhu rozpočtu

Spravodajstvo
Bratislava 12. júna (TASR) – Ukazovatele trhu práce a ekonomického rastu sa vyvíjajú lepšie, ako sa pôvodne odhadovalo pri návrhu tohtoročného rozpočtu. "To automaticky znamená, že by to malo mať pozitívny dopad na našu fiškálnu pozíciu a na plnenie našich fiškálnych cieľov, mám na mysli deficit a dlh," uviedol na dnešnej spoločnej tlačovej besede s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Reagoval tak aj na tohtotýždňovú najnovšiu predikciu Národnej banky Slovenska (NBS). Ekonomika SR by podľa nej mala tento rok vzrásť o 3,2 %, na budúci rok o 3,8 % a v roku 2017 sa predpokladá jej zvýšenie o 3,5 %. "Chcem pripomenúť, že rozpočet na tento rok bol postavený na odhade ekonomického rastu na úrovni 2,6 %," poznamenal Kažimír.

Budúci týždeň príde so svojou aktuálnou makroekonomickou prognózou aj rezort financií, následne o dva týždne predstaví výhľad výberu daní a odvodov pre roky 2015 a 2016.

"Sme veľmi spokojní s vývojom trhu práce. Ten je totiž kľúčový pre ekonomiku aj z pohľadu plnenia štátnej pokladnice, ale aj z pohľadu ochoty ľudí dôverovať v systém a míňať peniaze. Zaujímavá je aj štruktúra tvorby pracovných miest v regiónoch, ktoré sú aj dnes sužované vysokým percentom nezamestnanosti v porovnaní s Bratislavou a so západným Slovenskom. Aj tam však po dlhých mesiacoch a štvrťrokoch stojatých vôd dochádza k znižovaniu nezamestnanosti," dodal šéf rezortu financií.

"Po 1. januári 2015, kedy sme zvýšili minimálnu mzdu na 380 eur, prišlo za tri mesiace k vytvoreniu viac ako 40.000 pracovných miest. Môžeme teda oprávnene konštatovať, že zvyšovanie minimálnej mzdy nemá negatívny vplyv na nezamestnanosť. Aj popri zvyšovaní minimálnej mzdy je možnosť vytvárať nové pracovné miesta," doplnil Fico.

VIDEÁ Z TLAČOVEJ KONFERENCIE

Tu bude player


Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie