Platiť DPH po úhrade faktúr budú môcť firmy s obratom do 100.000 eur

Spravodajstvo
Bratislava 11. júna (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR sa dohodlo s predstaviteľmi Slovenského živnostenského zväzu a zástupcami stavebných podnikateľov na posunutí hranice, do ktorej budú môcť podnikatelia odvádzať daň z pridanej hodnoty (DPH) až po tom, čo im odberatelia zaplatia za ich tovary a služby. Kým podľa vládou schváleného návrhu zákona o DPH mali mať túto možnosť firmy, ktorých obrat neprekročil 75.000 eur, po novom to bude 100.000 eur.

"Už pri predstavovaní tohto návrhu vo vláde sme hovorili, že vidíme priestor na úpravu tejto sumy. Som rád, že po dnešnom rokovaní môžeme povedať, že sme sa dohodli na jej zvýšení na 100.000 eur," uviedol minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Po zvýšení hranice by sa tak podľa rezortu financií malo toto opatrenie dotýkať viac ako dvoch tretín čiže 67,2 % z 200.000 subjektov platiacich DPH.

Na rokovaní sa dohodlo aj vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by mala riešiť otázky vznikajúce pri platení faktúr či problémy, ku ktorým dochádza pre chýbajúcu trestnoprávnu zodpovednosť v tejto oblasti. "Sme radi, že tieto problémy bude niekto riešiť, keďže v mnohých prípadoch, najmä pre neplatenie faktúr, dochádza ku vzniku druhotnej platobnej neschopnosti," uviedol prezident Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ) Stanislav Čižmárik.

Pracovná skupina by mala pozostávať so zástupcov Slovenského živnostenského zväzu, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), Konfederácie odborových zväzov (KOZ), ministerstva financií a ministerstva spravodlivosti.

Zástupcovia stavebných podnikateľov ocenili aj pripravované opatrenie z druhého sociálneho balíčka týkajúce sa fakturácie bez DPH medzi dodávateľmi služieb v stavebníctve. "Vítame, že sa takéto opatrenie chystá. Veríme, že po jeho zavedení do praxe už nebudeme doplácať na tých odberateľov, ktorí nám neplatia za dodané služby," doplnil zástupca stavebných spoločností Jozef Válek.

V aktuálne navrhnutej novele zákona o DPH je aj opatrenie, ktorým sa má odložiť vznik práva na odpočítanie dane z kúpených tovarov a služieb až do momentu zaplatenia. Všetky opatrenia by mali nadobudnúť platnosť od budúceho roka.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie