Stredné odborné školy prezentujú práce žiakov

Školy a vzdelávanie
Žilina 2. júna (TASR) – Stredné odborné školy (SOŠ) prezentujú výrobky žiakov na výstave, ktorú dnes otvorili na pôde Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v Žiline.

Riaditeľka odboru školstva Úradu ŽSK Dana Mažgútová zdôraznila, že oproti predošlému ročníku pribudlo 11 vystavujúcich škôl, takže spolu ich je 19. "Uvedomujú si dôležitosť propagácie odborného vzdelávania a prípravy a podporujú nás v snahe prezentovať práce žiakov. Bola by veľká škoda, aby zanikli krásne remeslá. Máme veľmi šikovných, zručných žiakov. A práve takáto prezentácia pomôže žiakom pri výbere povolania. Máme tu Dopravnú akadémiu, ktorá je Centrum odborného vzdelávania a prípravu pre dopravu. Hotelovú akadémiu, ktorá je centrom odborného vzdelávania a prípravy pre gastronómiu a služby, žiaci spojených škôl vystavujú výrobky z kovu, dreva," povedala Mažgútová.

Pripomenula, že ŽSK má v zriaďovateľskej pôsobnosti 64 SOŠ a 35.000 žiakov. "Prepojenie žiakov s praxou je dôležité, ale budujeme aj školy. Čiže majú priestor aj v odborných dielňach, pod dozorom majstrov odborného výcviku, získať základné zručnosti a skúsenosti. Ale musia ísť aj do praxe. S našimi SOŠ momentálne spolupracuje okolo 300 zamestnávateľov. To znamená, že nie sme odtrhnutí od praxe," doplnila riaditeľka odboru školstva Úradu ŽSK.

Riaditeľ SOŠ drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou Ján Palko upozornil, že mladí ľudia strácajú záujem o remeslo. "Remeslo malo, má, aj bude vždy mať zlaté dno. Je to trocha krátkozraké, že niektoré remeslá sa neučia už viac rokov. Pokiaľ odídu odborníci, ktorí ich ovládajú, nebude ich mať kto nahradiť a vznikne určité vákuum. A istým spôsobom sa niektorí remeselníci stanú nedostupní pre obyčajného človeka. Keď ich je málo, môžu si vypýtať aj väčšiu odmenu za vykonanú prácu," podotkol Palko.

"Snažíme sa robiť v tejto oblasti, čo sa dá. Nadväzujeme spoluprácu so základnými školami a ponúkame im napríklad naše dielne. Aby spoznali remeslá. Predstavujeme im všetky remeslá, ktoré učíme. Keď prídu žiaci, snažíme sa, aby si vyrobili nejaký výrobok. A nevieme si u nás v škole ani predstaviť, že by sme nespolupracovali s firmami, ktoré zamestnávajú našich absolventov," uzatvoril riaditeľ SOŠ drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou.

Fotogaléria
      


Zdroj, fotogaléria: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie