Pri uplatňovaní nároku na nemocenské dávky má najviac povinností zamestnanec

Spravodajstvo
Bratislava 1. júna (TASR) - Zamestnávateľovi v súvislosti s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky jeho zamestnancov zákon o sociálnom poistení ukladá povinnosť poskytnúť pobočke Sociálnej poisťovne tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť (DPN) zamestnanca. Je to v prípade, ak trvá dlhšie ako desať dní, a to do troch dní po 10. dni trvania DPN.

Poskytovanie ďalších tlačív potrebných k uplatneniu nároku, resp. preukázaniu trvania nároku na nemocenské dávky zákon zamestnávateľovi neukladá, je však povinný vydávať zamestnancom na ich žiadosť potvrdenia o rozhodujúcich skutočnostiach na účely sociálneho poistenia. V prípade žiadostí o nemocenské dávky ide napr. o potvrdzovanie údajov o zamestnancovi na žiadostiach.

Zamestnávateľ teda zodpovedá len za odstúpenie II. dielu Potvrdenia o DPN (Žiadosť o nemocenské), okrem prípadu, ak DPN zamestnancovi vznikne v rámci ochrannej lehoty. Vtedy zamestnanec II. diel Potvrdenia o DPN odovzdá priamo príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec zodpovedá za predloženie ďalších dokladov súvisiacich s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky a preukazovaním nároku na ich výplatu ako napríklad Preukazu o trvaní DPN, IV. dielu Potvrdenia o DPN (ukončenie DPN), Žiadosti o materské, či Žiadosti o ošetrovné. Zamestnanec sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že tlačivo po potvrdení údajov zo strany zamestnávateľa odstúpi pobočke Sociálnej poisťovne zamestnávateľ. V takom prípade však Sociálna poisťovňa nemá možnosť sankcionovať zamestnávateľa za nedoručenie dokladov pobočke Sociálnej poisťovne včas.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie