Rozvoj koncernu Bosch v Česku obmedzuje nedostatok ľudí

Spravodajstvo
Praha 31. mája (TASR) - Jeden z najväčších zamestnávateľov v Česku, nemecký koncern Bosch, hlási, že minulý rok dosiahol rekordné výsledky a chce ďalej rásť. Naráža však na problém nedostatku pracovných síl. Informuje o tom portál iDNES. Nájsť ľudí je čoraz ťažšie. Niektoré projekty v dôsledku nedostatku pracovníkov meškajú alebo môžu skončiť v zahraničí. "Nemyslí sa to ako hrozba, je to fakt," hovorí Peter Fouquet, generálny reprezentant firmy Bosch v Česku.

Koncern rozširuje v Českých Budějoviciach výrobu o ďalších 400 miest. Polovicu z nich ešte nedokázal obsadiť. Potrebuje predovšetkým technické profesie do výroby, ale aj do vývojového centra. Vo vývoji v Česku mu pracuje už takmer 500 ľudí.

"Dostali sme sa tak ďaleko, že už máme reklamu na nábor ľudí na bilbordoch pri D1," povedal hovorca firmy Pavel Roman.

Bosch zamestnáva v Česku 7850 ľudí. Ich priemerná mesačná mzda bez zohľadnenia príjmov manažérov dosiahla vlani 40.000 Kč (1459,80 eura).

"Bohužiaľ, v celej skupine Bosch sa už vie, že v Česku je hlavným problémom nedostatok kvalifikovaných zamestnancov. Pri rozhodovaní o nových investíciách je to pre Česko nevýhoda," povedal Peter Fouquet.

Bosch vlani investoval do rozvoja v krajine 92 miliónov eur a tento rok by malo ísť približne o rovnakú sumu.

Bosch zažil vlani v Česku najlepší rok v histórii. Celkové tržby všetkých jeho tamojších závodov dosiahli 43,4 miliardy Kč. Výsledok sa medziročne zlepšil o 16 %. Hlavný podiel na ňom mala automobilová divízia, ktorá v Jihlave vyrába dieselové čerpadlá a v Budějoviciach najmä benzínové.

(1 EUR = 27,401 CZK)
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie