Priemerná čistá mzda Slováka vlani predstavovala 665 eur

Mzdy a analýzy
Bratislava 29. mája (TASR) - Rozdiely v príjmoch jednotlivých krajín boli za minulý rok priepastné. Zatiaľ, čo čistý príjem Slováka predstavoval 665 eur, Švajčiar zarobil 5131 eur, Holanďan 2794 eur a Nemec 2315 eur. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov Eurostatu za minulý rok.

Najmenej mesačne vlani zarobili Bulhari, ktorých čistá mesačná mzda dosiahla v priemere 325 eur. "To je dokonca menej ako si na účte nájde Slovák pracujúci za minimálnu mzdu, ktorá je aktuálne na úrovni 380 eur v hrubom," uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová. Menej ako 400 eur v čistom zarábali Rumuni a menej ako 500 eur aj Litovčania. Tieto údaje sú ale ešte za rok 2013. "Menej ako na Slovensku sa zarába aj v susednom Poľsku a Maďarsku. Priemerná hrubá mzda tamojšieho zamestnanca je približne o dvadsať eur nižšia ako na Slovensku, čistá mzda je nižšia približne o 30 eur," doplnila Glasová.

V prípade Maďarska sú platové rozdiely priepastnejšie. "Hrubý plat priemerne zarábajúceho Maďara je asi o 50 eur nižší ako u Slováka, v čistom si však nájdu menej až približne o 130 eur. Maďarskí zamestnanci totiž čelia oproti tým slovenským vyššiemu daňovo-odvodovému zaťaženiu," vysvetlila analytička banky.

Vyššie platy ako na Slovensku sú v prepočte na eurá v Českej republike, a to o 60 eur. Priemerná čistá mesačná mzda v susednej krajine dosiahla 726 eur. "V rebríčku nad Slovenskom, no s čistou mzdou do tisíc eur, sa okrem Čechov ocitli ešte aj Chorváti, Estónci a Slovinci," doplnila Glasová.

Spomedzi krajín Európskej únie (EÚ) v čistom najviac zarábali vlani ľudia v Luxembursku, a to 3188 eur. Nasleduje Švédsko s priemerným čistým zárobkom 2826 eur a Veľká Británia s platom 2810 eur. "Priemerné čisté mzdy sú v týchto krajinách viac než štvornásobne vyššie ako na Slovensku. Absolútnou jednotkou v rebríčku sú ale Švajčiari. V tejto krajine čistá mzda predstavovala 5131 eur," skonštatovala Glasová.

Zároveň však upozornila na to, že pri porovnávaní miezd je potrebné brať vždy do úvahy aj cenovú úroveň v danej krajine a náklady na život. "Tie sú v západných ekonomikách vyššie ako na Slovensku. Najdrahšie sa žije na severe Európy, v Dánsku, Švédsku, Luxembursku a Fínsku," dodala Glasová.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie