Učitelia a zamestnávatelia sa učia, ako lepšie prepojiť vzdelávanie

Spravodajstvo
Bratislava 26. mája (TASR) - Učitelia a zamestnávatelia sa učia, ako lepšie prepojiť vzdelávanie s trhom práce. Štátny inštitút odborného vzdelávania plánuje do konca roka zaškoliť tisíce ľudí na prácu s Národnou sústavou kvalifikácií a Národným kvalifikačným rámcom. Tie zadefinujú karty kvalifikácií, ktoré budú pomôckou pri tvorbe školských vzdelávacích programov. V tomto roku vrcholí národný projekt Tvorba Národnej sústavy kvalifikácií, v rámci ktorého sa zadefinuje, aké vedomosti a zručnosti potrebujeme na získanie rôznych kvalifikácií. Tieto opisy pomôžu pri tvorbe štátnych a školských vzdelávacích programov alebo študijných programov. Vzdelávanie, ktoré bude vychádzať z kvalifikačných štandardov v Národnej sústave kvalifikácií, má zabezpečiť lepšie prepojenie na reálne potreby pracovného trhu a zamestnávateľov. Štátny inštitút odborného vzdelávania chce preto ešte v tomto roku zaškoliť v rámci novovzniknutých vzdelávacích programov 4 500 učiteľov, špecialistov v oblasti vzdelávania a zamestnávateľov na prácu s Národnou sústavou kvalifikácií. Vzdelávanie sa uskutočňuje vo všetkých regiónoch Slovenska. Každý učiteľ získa po absolvovaní kurzu akreditovaného v rámci kontinuálneho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov šesť kreditov. Ďalší vzdelávací program je zase určený pre zamestnávateľov, ale aj špecialistov v oblasti vzdelávania či vysokoškolských učiteľov. "Pre zamestnávateľov bude slúžiť Národná sústava kvalifikácií ako komunikačný nástroj medzi trhom práce a školami. Získajú tak priamy vplyv na ciele a obsah výučby na školách. Sú to totiž práve oni, ktorí vedia jasne stanoviť požadované vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré má dosiahnuť absolvent ako potenciálna pracovná sila," vysvetľuje koordinátorka ďalšieho vzdelávania národného projektu Tvorba NSK Mária Fartelová. Národná sústava kvalifikácií bude dokončená v novembri, kedy verejnosť nájde na internete tisícku popísaných kvalifikácií. Práve absolventi kurzov sa neskôr stanú tí, ktorí zabezpečia jej efektívne využívanie a lepšie prepojenie pracovného trhu s obsahom vzdelávania. Informácie o kurzoch sa nachádzajú na webovej stránke www.tvorbansk.sk.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie