Náborové plány slovenských zamestnávateľov sú mierne optimistické

Pre zamestnávateľov
Bratislava 11. júna (TASR) – Slovenskí zamestnávatelia majú na najbližšie mesiace mierne optimistické plány v prijímaní nových pracovníkov. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Manpower Slovensko, ktorý robila spoločnosť na vzorke 751 zamestnávateľov.

Firma dnes zverejnila Manpower Index trhu práce pre tretí štvrťrok 2013, teda pre mesiace júl, august a september. Ukazovateľ sa rovnako ako v predchádzajúcom štvrťroku ocitol v pluse, a to jedno percento. "Môžeme povedať, že na Slovensku pokračuje opatrný optimizmus," zhodnotila výsledky prieskumu na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave generálna riaditeľka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Z výskumu vyplýva, že 10 % slovenských zamestnávateľov plánuje nárast počtu pracovných síl a 9 % predpovedá naopak ich zníženie. Ďalších približne 79 % zamestnávateľov neplánuje žiadne zmeny v počte pracovníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa však náborové plány slovenských zamestnávateľov oslabili o štyri percentuálne body.

"Zdá sa že slovenský trh práce je mierne optimistickejší ako v ostatných krajinách," podotkla Rezlerová. Zamestnávatelia totiž v šiestich z desiatich odvetví očakávajú v treťom štvrťroku tohto roka pozitívne náborové prostredie. Najoptimistickejší je pritom veľkoobchod a maloobchod. Naopak, najslabšie náborové plány hlásia zamestnávatelia vo výrobe a rozvode elektriny, plynu a vody.

V rámci regiónov Slovenska očakávajú najsilnejší nábor nových ľudí zamestnávatelia v Bratislave. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa tu index zlepšil o päť percentuálnych bodov a v medziročnom porovnaní o dva body. Západné a východné Slovensko hlási index v hodnote 0 %. Najslabšie náborové plány očakáva stredné Slovensko, a to -5 %.

Každá desiata firma na Slovensku má problém nájsť vhodného zamestnanca

Bratislava 11. júna (TASR) – Ťažkosti pri obsadzovaní pracovných miest má na Slovensku každá desiata firma, ktorej sa nedarí nájsť vhodných kandidátov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Manpower Slovenská republika, na ktorom sa Slovensko zúčastnilo po druhý raz.

Nedostatok ľudí s potrebnou kvalifikáciou sa pritom oproti minulému roku zlepšil. Vlani malo problém s hľadaním vhodných zamestnancov 17 % firiem. "Dnes zhruba 10 % zamestnávateľov hovorí, že nemôžu nájsť vhodných uchádzačov," zhodnotila generálna riaditeľka Manpower Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

V porovnaní so svetovým priemerom je na tom Slovensko ešte dobre. Z globálneho hľadiska má totiž 35 % zamestnávateľov problém nájsť vhodných pracovníkov. Dôvod, prečo je Slovensko v tomto ukazovateli lepšie, môže byť podľa Rezlerovej napríklad v tom, že u nás pristupujú zamestnávatelia k výberovému procesu inak. Napríklad v Nemecku alebo Rakúsku je proces výberu zamestnancov dlhší, prebieha viac kôl výberových konaní a starostlivo sa posudzuje zapadnutie kandidáta do tímu.

Spoločnosť Manpower zároveň zostavila rebríček pozícií, ktoré sa najhoršie obsadzujú vhodnými kandidátmi. Rovnako ako vlani sa na prvú priečku dostal remeselník, na druhom mieste skončil inžinier. Myslí sa tým technický inžinier, teda strojný či stavebný. Na treťom mieste skončila pozícia účtovníka, finančníka a na štvrtom mieste pozícia kuchára či šéfkuchára. Posledné, desiate miesto, patrilo zamestnancom reštaurácií a hotelov.

Stále viac je pritom podľa Rezlerovej pre firmy a zamestnávateľov dôležité, akých ľudí zamestnávajú. Od toho sa bude aj neskôr odvíjať ich úspech. "Jediné, čo bude do budúcnosti od seba odlišovať firmy je to, akých budú mať zamestnancov," skonštatovala.
ZdrojTASR   Foto: Shutterstock 

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie