Odbory žiadajú zmeny pre zamestnancov sociálnych služieb, spustili petíciu

Spravodajstvo
Bratislava 20. mája (TASR) - Viac peňazí pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ako aj hradenie poskytovanej starostlivosti zo zdrojov zdravotných poisťovní žiada od vlády, parlamentu a kompetentných ministerstiev Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZaSS). Odbory upozorňujú, že títo pracovníci zarábajú 70 percent z priemernej mzdy a ich vekový priemer je 47 rokov. Záujem mladých podľa slov ich predstaviteľov nie je.

Odborový zväz, ktorý reprezentuje vyše 120 základných organizácii pri jednotlivých zariadeniach, spustil preto koncom apríla petíciu s troma požiadavkami. Ako priblížil šéf SOZZaSS Anton Szalay, ide o petíciu občanov, nielen zamestnancov týchto zariadení. Cieľom je získať aspoň 100.000 podpisov, aby sa ňou musel zaoberať parlament. V minulosti sa vďaka petícii na pôdu parlamentu dostali požiadavky sestier.

Vyššie platy žiadajú odbory pre všetkých zamestnancov. "Priemerný plat zamestnancov dosahuje len 70 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Mnohé pracovné pozície sú odmeňované iba na úrovni minimálnej mzdy. Niekoľko rokov trvajúce rokovania s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a s vyššími územnými celkami boli neúspešné," pripomína SOZZaSS.

Ďalšou požiadavkou je finančná kompenzácia za zvýšenú fyzickú a psychickú pracovnú záťaž zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Tú má spôsobovať nepretržité pôsobenie ľudského utrpenia, čo súvisí so skladbou klientov sociálnych služieb. Szalay poukázal na to, že výnimkou nie sú ani útoky na zamestnancov zo strany klientov.

Situácii by podľa odborového zväzu mohli pomôcť aj povinné úhrady zdravotných poisťovní za ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb. Od minulého roka poisťovne majú takú možnosť, nie však povinnosť. Práve v tom vidí Szalay hlavný dôvod toho, že zmluvu so zdravotnou poisťovňou uzatvorilo doteraz len jedno zariadenie. Ako problém vníma aj to, že poisťovne preplácajú len niekoľko výkonov, a nie všetky.

V sociálnych službách pracuje v súčasnosti asi 11.500 zamestnancov. Ich postavenie je však podľa SOZZaSS mimo sféry záujmu kohokoľvek z kompetentných. "Veríme, že vďaka petičnej akcii zarezonujú vo verejnosti problémy zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Obávame sa, že bez akútneho riešenia sa z toho stanú problémy všetkých starších občanov, odkázaných na ich starostlivosť," zhrnul Szalay.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie