Rezort práce rozšíri rekvalifikačné kurzy a obdobie pracovných povolení mimo EÚ

Hľadám prácu
Bratislava 20. mája (TASR) – Rozšírenie možností získať dodatočné vzdelanie prostredníctvom rekvalifikačných kurzov by mala umožniť novela zákona o službách zamestnanosti, ktorú navrhol rezort práce. V súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Počíta aj s predĺžením možnosti získať pracovné povolenie cudzincami mimo EÚ na Slovensku až na obdobie piatich rokov, avšak len na základe dvojstrannej medzinárodnej zmluvy a len ak sa uplatní princíp reciprocity.

"Ak SR podpíše zmluvu alebo si vymení diplomatické nóty o tom, že naši občania budú môcť byť zamestnávaní v danej krajine viac ako dva roky, tak SR občanom daného štátu takisto umožní zamestnanie na dlhšie než dvojročné obdobie, maximálne však na päť rokov," priblížil TASR štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš (Smer-DS). SR bude podľa neho dôsledne uvažovať, s ktorými štátmi mimo EÚ zmluvu uzavrie, aby sa nenarušil slovenský trh práce. Avizoval, že sa naskytá možnosť uzavrieť dohodu s USA alebo Kanadou, kam často chodia občania SR pracovať. Takto podľa Ondruša budú môcť získať pracovné povolenie na dlhšie obdobie, maximálne však na päť rokov.

Nezamestnaní by mali mať od budúceho roka možnosť získať rekvalifikačné vzdelanie aj prostredníctvom takých kurzov, na ktoré nevydáva akreditáciu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

"Prax nám ukázala, že zamestnávatelia často hľadajú ľudí, ktorí získajú nejakú novú kvalifikáciu a tú môžu získať prostredníctvom takých kurzov, ktoré sa robia podľa osobitných zákonov. Napríklad ide o kurzy pre šoférov vysokozdvižných vozíkov alebo o kurzy na ovládanie špeciálnych zariadení, napríklad kotlov alebo tlakových nádob, prípadne určené na získanie karty vodiča či vodičského preukazu," priblížil štátny tajomník rezortu práce.

Ministerstvo navrhuje ďalšie zmeny, ktoré by mali zvýšiť mobilitu pracovnej sily na Slovensku, odbúrať byrokraciu pri predkladaní potvrdení na úradoch práce. Navrhuje rozšíriť absolventskú prax aj u živnostníkov, ktorí nezamestnávajú ľudí. Medzirezortné pripomienkové konanie k navrhovanej novele potrvá do 4. júna 2015.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie