Stredoškolákom sa začína obdobie ústnych maturít

Spravodajstvo
Bratislava 17. mája (TASR) - Študentov čaká počas nasledujúcich troch týždňov druhá časť maturít. Od 18. mája do 5. júna absolvuje ústne maturity presne 46.583 žiakov zo 726 stredných škôl. Odpovedať budú pred odbornými komisiami.

"Maturanti si pred komisiou vyžrebujú jedno zo schválených maturitných zadaní, resp. tém. Ústna odpoveď je verejná, pričom v jednom dni môže predmetová maturitná komisia vyskúšať najviac 24 žiakov," uviedla hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Maturanti budú mať na odpoveď jednotne 20 minút, okrem predmetu teoretická časť odbornej zložky, kde je časový limit 30 minút.

Študent môže vykonať ústnu formu internej časti maturitnej skúšky bez ohľadu na výsledok písomných maturít. Pri celkovom hodnotení sa totiž budú brať do úvahy výsledky z ústnej i písomnej časti maturitnej skúšky.

"Ak z ústnej odpovede žiak dostane známku 3 a lepšiu, pre úspešné zvládnutie celej maturitnej skúšky je potrebné, aby v písomnej forme internej časti maturitnej skúšky získal viac ako 25 percent z celkového počtu bodov, alebo v externej časti získal viac ako 33 percent z celkového počtu bodov," vysvetlila Dupaľová Ksenzsighová. V prípade, že z ústnej odpovede dostane známku 4, úspešne zmaturuje len vtedy, ak v písomnej forme internej časti získal viac ako 25 percent bodov a súčasne v externej časti získal viac ako 33 percent bodov.

Všetci študenti budú povinne maturovať z cudzieho jazyka a slovenského jazyka a literatúry, v prípade škôl s vyučovacím jazykom maďarským zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. V školách s vyučovacím jazykom maďarským, resp. ukrajinským aj z tohto jazyka.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie