Záhorie trápi nedostatok lekárov

Spravodajstvo
Bratislava 14. mája (TASR) - Obce v Bratislavskom kraji trápi nedostatok ambulantných lekárov. Aktuálne riešia spoločný problém obce Zohor, Plavecký Štvrtok a Láb, kde pediatrička odišla do dôchodku pre zdravotné problémy, a tak obyvatelia musia so svojimi deťmi dochádzať do Malaciek či Vysokej pri Morave k zastupujúcim lekárom. Bratislavský župan Pavol Frešo riešil dnes v rámci župného štvrtka tento problém priamo v Zohore so starostami dotknutých obcí a krajskými poslancami za malacký okres. Potenciálnym problémom do budúcna je odchod lekárov do dôchodku, ktorých nebude mať kto nahradiť.

„Nedostatok lekárov nie je problém len na Záhorí ale je to problém celej Bratislavskej župy. V zásade ide o to, že keď lekár všeobecný, má začať byt lekárom tak naozaj potrebuje nato 6 rokov štúdia, 5 rokov atestácie a pre mnohých z nich sa to zdá neatraktívne tieto obecné ambulancie,“ konštatoval Pavol Frešo. Viaceré obce zo Záhoria to riešia tým, že ambulancie dotujú alebo prenajímajú lekárom za symbolické nájomné, čo priznali aj zúčastnení starostovia. Riešenie musí byť podľa župana systémové, preto chce BSK osloviť poisťovne a ministerstvo zdravotníctva. Možnosť vidí aj v dotačnom mechanizme.

V zdravotnom obvode Plavecký Štvrtok, Láb a Zohor bolo 1350 detských pacientov. „Je to veľmi zložitý problém, nakoľko pokiaľ skončí z akýchkoľvek dôvodov lekár, ktorý je určený na tieto tri zdravotné obvody, tak jednoducho nie je možné zohnať nového lekára. Skončila pediatrička, staršia doktorka, ktorá odišla do dôchodku aj pre zdravotné problémy a je tu problém. Nedarí sa nám zohnať lekára, pretože do obvodu vám mladý lekár nepôjde a starých nie je, tak je to veľmi veľký problém,“ povedal starosta Plaveckého Štvrtku Ivan Slezák. „Problém je väčší ako sa v skutočnosti zdá. Bratislavský kraj nám podal pomocnú ruku a rieši tento problém. Sme malá obec, ktorá má okolo 300 detských pacientov, je problém na takúto pozíciu zohnať lekára, preto to riešime s Plaveckým Štvrtkom a Zohorom spoločne ako jeden obvod. Sme ochotní poskytnúť bezplatne novej lekárke ambulanciu, pretože tá lekárka je potrebná v obci,“ pridal sa k nemu zástupca starostu obce Láb Pavel Chmela.

Problém s nedostatkom ambulantných lekárov však môžu mať aj ďalšie obce, a to nielen v Bratislavskom kraji, ak lekári odídu do dôchodku a nebude ich mať kto nahradiť. „Priemerný vek lekárov pre celý malacký okres je 56 rokov. Aj z toho vidíme, že musíme ten problém riešiť a tie varianty, ktoré sú na stole sú skutočne také, že hľadáme aj lekárov možno mimo Slovenska, ktorí by boli ochotne ale kvalitne, samozrejme, slúžiť ako lekári aj tu v Zohore prípadne inde v okrese. Pre nás je veľmi dôležite aby či naše deti alebo naši ľudia v rámci kraja dostali riadne lekárske ošetrenie a úplne otvorene poviem, že je jedno akej národnosti ten lekár je, pokiaľ kvalitne lieči,“ dodal Pavol Frešo.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie