Rast tržieb tento rok predpokladá až 61 % dodávateľov automobiliek v SR

Spravodajstvo
Bratislava 11. mája (TASR) – Rast výroby a tržieb v roku 2015 očakáva až 61 % dodávateľov automobilového priemyslu na Slovensku, takmer tretina počíta dokonca s dvojciferným rastom. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť PwC v spolupráci so Zväzom automobilového priemyslu SR a Slovenským automobilovým inštitútom v marci až apríli tohto roka na vzorke viac ako 50 dodávateľov.

Polovica firiem potvrdila, že ich finančná situácia bola v minulom roku lepšia než v predchádzajúcom období. Horšie výsledky malo medziročne len 14 % podnikov. "Očakávania pre rok 2015 sú opäť optimistické. Až 61 % dodávateľov napriek rôznym neistotám potvrdzuje, že očakávajú mierny alebo výrazný rast svojich tržieb a objemu výroby," uviedol špecialista spoločnosti na automobilový priemysel Peter Mrnka na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Dodávatelia sú pritom vo svojich vyjadreniach vždy opatrnejší, ako je neskoršia realita.

Ťahúňom rastu dodávateľov podľa Mrnku už nie sú slovenské automobilky, ale odbyt na trhoch západnej a strednej Európy. "Jasne to dokumentuje, že slovenské dodávateľské firmy sú diverzifikované a sú schopné rásť aj napriek tomu, že slovenskí výrobcovia stagnujú, alebo sú na limite svojich možností," zhodnotil. Takmer 50 % firiem v roku 2014 zvyšovalo zamestnanosť a nárast počtu pracovníkov predpokladá aj tento rok 43 % podnikov v automobilovom sektore.

Obavy majú dodávatelia najmä z možnej stagnácie rastu objemu výroby a predaja v západnej Európe a rozvinutých ekonomikách. "Ďalším rizikovým faktorom je neistota a možné dosahy na objem výroby z titulu konfliktov na východných trhoch, teda na Ukrajine a v Rusku," upozornil Mrnka.

Kľúčovou témou tohtoročného prieskumu medzi dodávateľmi bolo duálne vzdelávanie a kvalifikovaná pracovná sila. Až 78 % firiem potvrdilo, že dostupnosť a kvalita kvalifikovanej pracovnej sily môžu spomaliť ich rast. Približne polovica dodávateľov by sa chcela zapojiť do praktickej výučby žiakov podľa nového zákona o odbornom vzdelávaní. "Asi štvrtina má záujem vstúpiť do duálneho vzdelávania už od školského roka 2015/2016 a ďalšia štvrtina o tom uvažuje od nasledujúceho školského roka," priblížil Mrnka. Za prekážky dodávatelia označujú nedostatočné interné zdroje, ako aj financie.

Prieskum zároveň ukázal, že zhruba polovica lokálnych podnikov dostáva hotové inovatívne riešenia z centrály materskej skupiny. Nejakú formu vlastného vývoja alebo zapojenia do výskumno-vývojových aktivít skupiny priznala asi tretina firiem. Presun niektorých výrobných procesov skupiny zo zahraničia na Slovensko v krátkodobom horizonte očakáva 26 % dodávateľov.

VIDEOGALÉRIA
Rast tržieb tento rok predpokladá až 61 % dodávateľov automobiliek v SR
Tu bude player

Subdodávatelia si veľa slubujú od duálneho systému vzdelávania
Tu bude player
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie