Poľnohospodárstvo potrebuje generačnú obmenu a kvalitných ľudí

Spravodajstvo
Bratislava 7. mája (TASR) – Farmy rodinného typu, ale aj poľnohospodárska prvovýroba majú na Slovensku budúcnosť. Podľa Miroslava Maxona zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) potrebujú však kvalifikovanú pracovnú silu a generačnú obmenu. Preto aj do rozbiehajúceho sa systému duálneho vzdelávania na školách vstúpili už tento rok niektoré poľnohospodárske družstvá a agropodniky. Tie začnú už v školskom roku 2015/2016 zabezpečovať praktické vyučovanie na stredných školách a odborných učilištiach.

"Odvetvie poľnohospodárskej prvovýroby aj spracovateľského priemyslu nevyhnutne potrebuje obnovu starnúcej pracovnej sily, čo pociťuje najmä prvovýroba," konštatoval dnes Maxon pre TASR. Zamestnávatelia podľa neho majú eminentný záujem, aby mali kvalitnú pracovnú silu. "Ak si uvedomíme, že kombajn dnes stojí okolo 400.000 eur a je vybavený najmodernejšou technikou vrátane GPS, tak je nevyhnutné, aby ľudia už počas prípravy na školách prichádzali do kontaktu s novými technológiami a boli pripravení na nich efektívne pracovať," povedal Maxon.

SPPK registruje viacero ďalších firiem v sektore poľnohospodárstva a potravinárstva, ktoré majú záujem podieľať sa na praktickej príprave študentov a teda vstúpiť do duálneho systému vyučovania. Maxon pripomenul, že poľnohospodárstvo na Slovensku má rodinný charakter, keď sa profesia "dedila z pokolenia na pokolenie". "Pokiaľ zamestnávatelia dokážu motivovať svojich zamestnancov, aby sa do procesu vzdelávania zapájali ich deti, tak to môže mať veľký prínos pre toto odvetvie hospodárstva," domnieva sa. Napriek tomu, že za pôvodnou európskou 15 zaostávame, a to aj z hľadiska podpôr, odvetvie podľa neho môže byť potenciálne zaujímavé aj pre mladých ľudí. "Už len tým, že sa pracuje s kvalitnou technikou, technológiami a genofondom, na čo je potrebná aj dostatočná odborná príprava," zdôraznil Maxon.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie