Zamestnanci firiem v konkurze môžu žiadať o dávku z garančného poistenia

Odchádzam z práce
Bratislava 28. apríla (TASR)– Zamestnanci spoločností v konkurze môžu požiadať na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne (SP) o dávku z garančného poistenia. Potrebné je k tomu potvrdenie konkurzného súdu s vyznačeným dňom vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa. SP preto zamestnancom odporúča, aby sa na príslušnom konkurznom súde informovali, k akému dňu bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu. Deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa je deň doručenia návrhu na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu alebo deň vydania uznesenia súdu o začatí konkurzného konania, ak ho súd začal bez návrhu.

"Zamestnanec má nárok na dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť mzdové nároky tohto zamestnanca, ktorými sú aj nároky cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, ktoré vznikli pri plnení pracovných povinností. V prípade, že konkurzný súd zamestnancovi potvrdí, že mu bol doručený návrh s uvedením konkrétneho dátumu, a teda bude preukázaný deň vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa, zamestnanec môže požiadať príslušnú pobočku SP o dávku garančného poistenia. Tá žiadosť individuálne posúdi a o nároku rozhodne," informoval TASR hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Zamestnanec uplatňuje nárok v pobočke SP príslušnej podľa miesta útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd. Ak evidenciu miezd vedie iná právnická alebo fyzická osoba, uplatňuje nárok na pobočke príslušnej podľa sídla zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky. Rovnako aj ak útvar, ktorý vedie evidenciu miezd, je mimo územia SR.

Dávka garančného poistenia je ohraničená maximálnou sumou, platná je vždy od 1. júla kalendárneho roka do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka. V súčasnosti je maximálne 2472 eur. Táto suma platí len v prípade, ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikla po 30. júni 2014, ak vznikla v období od 1. júla 2013 do 30. júna 2014, maximálna dávka garančného poistenia je 2415 eur.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie