Zákony ochránia zodpovednejšie podnikanie, veriteľov aj zamestnancov

Legislatíva
Bratislava 24. apríla (TASR) – Ochrániť zodpovednejšie podnikanie a prispieť k vyššej ochrane veriteľov aj zamestnancov má novela Obchodného zákonníka, ktorú aj s ďalšou sériou novelizovaných zákonov, vrátane zákona o konkurze a reštrukturalizácii vo štvrtok (23. 3.) schválila Národná rada SR. Naďalej počíta aj s možnosťou reštrukturalizovať firmy, keďže, ako zdôvodnila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová, ide o legitímny inštitút insolvenčného práva.

"Podmienky v zákone o konkurze a reštrukturalizácii sa menia tak, aby boli viac chránené oprávnené záujmy tých, ktorí pre spoločnosť odviedli skutočnú prácu, vrátane zamestnancov," povedala Donevová. Zamestnanci firmy budú môcť dosiahnuť vyhlásenie konkurzu na majetok firmy v prípade jej úpadku oveľa jednoduchšie. Na otvorenie konkurzu v stave, kedy nemajú niekoľko mesiacov zaplatené výplaty, už nebudú musieť skladať vysoké finančné čiastky ako preddavok.

V stave, kedy má firma nedostatok kapitálu, bude zakázané, aby si spoločníci vyplácali zisk, či uprednostňovali uspokojenie svojich pohľadávok a svojich veriteľov nechávali bez zaplatených faktúr. Pred vyplatením zisku bude štatutár firmy povinný preveriť vždy aj to, či v dôsledku jeho vyplatenia majiteľom firmy nebude ohrozené zaplatenie faktúr veriteľom.

Do procesu reštrukturalizácie bude môcť vstúpiť len spoločnosť, ktorá vedie riadne účtovníctvo a okrem toho bude musieť pravdivo opísať všetky obchody, ktoré pred reštrukturalizáciou firmu poškodili. Ak v reštrukturalizačnom pláne bude pre nezabezpečených veriteľov nižšia miera uspokojenia ako 40 %, nemôže svojim majiteľom vyplatiť zisky skôr, ako uspokojí podlžnosti voči nezabezpečeným veriteľom aspoň do tejto výšky.

Zavádzajú sa prísnejšie predpoklady na to, aby správca mohol poprieť pohľadávku veriteľa prihlásenú do konkurzu alebo reštrukturalizácie. Celý proces bude pod sprísnenou súdnou kontrolou a súd bude môcť napraviť prípadné pochybenie správcu pri popieraní pohľadávok veriteľov.

Od budúceho roka bude možné vylúčiť štatutára, aby podnikal s ďalšou firmou, ak si nesplní svoje povinnosti podať včas návrh na vyhlásenie konkurzu a poškodí tým veriteľov. Okrem diskvalifikácie mu bude hroziť aj finančná sankcia, ktorú od neho môžu požadovať nezabezpečení veritelia skrachovanej firmy. Zamedziť sa má aj odlievaniu majetku v prospech spriaznených firiem a schránkových spoločností. Každá zmluva firmy s jej spriaznenou firmou musí byť dojednaná tak, aby vzájomné plnenie bolo primerané, inak nastúpi prísne zákonné ručenie štatutárneho orgánu za takúto transakciu, ktorá firmu a teda aj veriteľov firmy poškodila.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie