Slováci vzdelávajúci sa v zahraničí často zostávajú v krajine štúdia

Spravodajstvo
Bratislava 17. apríla (TASR) – Hrozí Slovensku únik mozgov? To bola kľúčová otázka vo vzťahu k slovenským absolventom vysokých škôl v zahraničí, na ktorú hľadal odpoveď prieskum Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ako na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave prezentovali protagonisti projektu Miloslav Bahna zo SAV a analytička Oľga Gyarfášová, v roku 2012 študovalo na zahraničných školách 15 percent vysokoškolákov. Toto číslo z roka na rok rastie. Z krajín OECD má vyššie percentuálne zastúpenie len Island (19 percent) a Lichtenštajnsko (70 percent). Väčší záujem o štúdium v zahraničí naštartoval najmä protokol podpísaný medzi českým a slovenským ministerstvom školstva, ktorý umožnil bezplatné štúdium Slovákov v ČR a naopak. Záujem slovenských stredoškolákov pokračovať v štúdiu v zahraničí sa okrem Česka viaže predovšetkým na Veľkú Britániu, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko a USA. V závislosti od krajiny potom v priemere až 40 percent čerstvých zahraničných absolventov zostáva pracovať v krajine štúdia. Avšak po dvoch a viac rokoch sa až 50 percent vracia späť na Slovensko.

Sociologický prieskum s názvom Brain drain sa realizoval na vzorke 200 respondentov. Pritom nešlo o študentov, ale ich rodičov, ktorí poskytli východiskové informácie. Podľa týchto zdrojov na zahraničných vysokých školách študujú mladí ľudia, ktorí dosahujú nadpriemerné študijné výsledky. Väčšina z nich získala prvé kontakty so zahraničným štúdiom na bilingválnych gymnáziách. Sú to študenti, ktorí väčšinou pochádzajú z prostredia, kde sú obaja rodičia vysokoškolsky vzdelaní.

Za 10 rokov sa počet študentov študujúcich v zahraničí viac ako zdesaťnásobil
Tu bude player
Zdroj, video: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie