Ako sa zapojiť do pracovného kolotoča po materskej

Hľadám prácu
Nie každá mamička má možnosť vrátiť sa po ukončení materskej alebo rodičovskej dovolenky (ďalej len „MD/RD“) na pôvodné pracovné miesto, niektoré mamičky dokonca predtým vôbec nepracovali. Vtedy je potrebné prácu si nájsť. Hľadať prácu je niekedy potrebné sa naučiť, niekedy sa totiž stáva, že za neúspechom človeka nájsť si prácu nie je ani tak nedostatok pracovných miest alebo neprimerané nároky zamestnávateľa. Býva to spôsobené aj tým, že uchádzač si hľadá prácu zlým spôsobom alebo na zlých miestach.

Pre mamičku po ukončení MD/RD je dôležité, predtým než si vôbec začne hľadať prácu, zodpovedať tri jednoduché otázky:

1. ČO idem hľadať?

Mamička si v prvom rade musí ujasniť, na čo má z predchádzajúcej praxe kvalifikáciu a či môže tú istú prácu vykonávať aj teraz. Je tiež dôležité si uvedomiť, či dlhšia prestávka v práci nespôsobila výpadok vo vedomostiach, vzdelávaní a vedieť, či nie je vhodnejšie reagovať na nižšiu pozíciu ako vykonávala predtým. Mamičky bez predchádzajúcej praxe (napr. absolventky) sa tiež musia rozhodnúť, čo vlastne na trhu práce hľadajú a určite je vhodné vopred si o hľadanej profesii zistiť čo najviac detailov. Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že absolventi veľakrát nevedia, čo konkrétne daná profesia reálne zahŕňa, prípadne majú prehnané nároky. Mamičky bez praxe vďaka získaným informáciám zistia, či budú na danej pozícii môcť zladiť prácu s rodinou a deťmi.

2. KEDY si začnem hľadať prácu?

Je dobré, ak sa mamička už počas MD/RD zamyslí nad tým, kedy si začne hľadať prácu. Pri náročnejších profesiách, prípadne v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou, je vhodné si zmapovať trh práce skôr, ako skončí MD/RD, aby mamička reálne vedela zhodnotiť, ako rýchlo si prácu vôbec nájde.

3. AKO budem hľadať?

No a v neposlednom rade sa musí mamička po MD/RD rozhodnúť, aké zdroje hľadania práce použije. Vhodné je sa informovať (napr. u bývalých kolegov), aká je situácia v odvetví, kde uchádzačka pracovala pred nástupom na MD/RD. Mamička by mala vedieť, či je v danej profesii napríklad prebytok uchádzačov alebo či sa nezmenili očakávania a požiadavky (napr. certifikáty, jazykové znalosti). Tieto informácie môžu mamičke veľmi napomôcť nielen pri vyberaní vhodného zdroja na hľadanie práce.

Zdroje hľadania práce

Sú rôzne a mamička by mala na základe získaných informácií zvoliť čo najvhodnejší spôsob hľadania práce. Medzi najvyužívanejšie zdroje patria:

  • Inzercia – firmy zvyknú inzerovať voľné pracovné miesta v tlači alebo na internete. Na internete je viacero pracovných portálov, ako napríklad portál Internetový Sprievodca Trhom Práce - www.istp.sk, kde si uchádzač môže hľadať prácu aj pasívnym spôsobom. To znamená, že uchádzač na portáli zverejní svoj osobný profil, ktorý je prístupný zamestnávateľom. Okrem pracovných portálov sa v posledných rokoch rozbehla aj komunikácia jednotlivých spoločností pomocou sociálnych sietí, preto je dobré, aby sa mamičky zoznámili aj s týmito novinkami a prezreli si profily spoločností na Facebook-u, Twitter-i a LinkedIn-e.

  • Osobné a priame oslovenie zamestnávateľov – pri niektorých profesiách (napr. predavačky) je vhodné osobne navštíviť firmu a doniesť svoj životopis. Dokonca, pokiaľ má mamička záujem o konkrétne spoločnosti, je možné osloviť firmu, aj keď tá práve neinzeruje voľné pracovné miesta a zistiť, či aktuálne nechcú obsadiť vybranú pozíciu.

  • Odporúčanie – v niektorých spoločnostiach funguje odporúčací program pre zamestnancov spoločnosti (tzv. refferal program), kde napríklad váš kamarát má možnosť priamo posunúť váš životopis do spoločnosti.

  • Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny – a v neposlednej rade, pokiaľ mamička ostane po MD/RD nezamestnaná, môže jej s hľadaním práce pomôcť úrad práce. Na úrad práce sa môže prísť pozrieť mamička aj pred skončením MD/RD, na nástenkách sú vyvesené aktuálne voľné pracovné miesta, ktoré si môže prezrieť.

Keď má mamička zodpovedané všetky tieto otázky, mala by si „oprášiť“ svoj starý životopis a doplniť si aktuálne informácie. Okrem toho si môžu mamičky svoj životopis aj vylepšiť a vytvoriť jedinečný životopis napríklad s použitím zaujímavej grafiky alebo pripojením linku na vlastnú web stránku, či profil na LinkedIn-e. A posledná rada nielen pre mamičky – pred odoslaním žiadosti o prácu si poriadne skontrolujte, čo posielate. Personalista hodnotí nielen pracovné skúsenosti uvedené v životopise, ale aj celkový dojem z vašej žiadosti.

Pripravila Mgr. Erika Karabáš   Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie