Od apríla platia úrazové dávky pre žiakov a študentov po novom

Spravodajstvo
Bratislava 12. apríla (TASR) - Na základe zákonnej zmeny od 1. apríla 2015 vzniká nárok na úrazové dávky aj žiakom strednej školy, ktorí utrpeli pracovný úraz, alebo im vznikla choroba z povolania pri vykonávaní všetkých foriem praktického vyučovania podľa zákona o odbornom vzdelávaní. To platí aj pre študentov vysokej školy, ktorí utrpeli pracovný úraz, alebo im vznikla choroba z povolania pri praktickej výučbe alebo odbornej praxi vykonávanej podľa zákona o vysokých školách v platnom znení.

Nová právna úprava (zákon o odbornom vzdelávaní a príprave) sa vzťahuje na nároky žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl na úrazové dávky z pracovných úrazov a z chorôb z povolania, ktoré vznikli v období od 1. apríla 2015. Nároky na úrazové dávky z pracovných úrazov a chorôb z povolania, ktoré vznikli pred 1. aprílom 2015, sa posudzujú naďalej podľa právnej úpravy účinnej do 31. marca 2015.

Podľa predchádzajúcej právnej úpravy účinnej do konca marca 2015 mali nárok na úrazové dávky okrem iných skupín osôb, ktoré vymedzuje zákon o sociálnom poistení, aj žiaci a študenti strednej a vysokej školy, ak utrpeli pracovný úraz, alebo im vznikla choroba z povolania pri praktickom vyučovaní vykonávanom v období odbornej (výrobnej) praxe, tzn. len formou odbornej praxe. Úrazy alebo choroby z povolania, ktoré im vznikli pri vykonávaní iných foriem praktického vyučovania, neboli úrazovým poistením kryté, a preto im nároky na úrazové dávky podľa zákona o sociálnom poistení v takom prípade nevznikli.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie