Združenie samosprávnych krajov nesúhlasí s diskrimináciou zriaďovateľov stredných škôl

Spravodajstvo
Žilina 10. apríla (TASR) – Združenie samosprávnych krajov SK8 vyjadruje počudovanie nad nezáujmom odstrániť diskrimináciu verejných zriaďovateľov stredných škôl. V súvislosti s informáciou ministerstva školstva o neposilnení kompetencie samospráv pri voľbe riaditeľov škôl v rozsahu, ako s nimi počítal návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve TASR informoval za sekciu školstva Združenia samosprávnych krajov SK8 predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.

Pripomenul, že samosprávne kraje sú zriaďovateľmi 482 stredných škôl z celkového počtu 713 stredných škôl na Slovensku. „Kraje nemajú pri výbere riaditeľov rovnaké kompetencie, ako platný zákon priznáva súkromným a cirkevným zriaďovateľom. A tak sú, a 'vďaka' novelizácii zákona aj zostanú, tri typy zriaďovateľov s rovnakým spôsobom financovania a zabezpečovania vzdelávacieho procesu, ale s úplne rozdielnym spôsobom výberu a menovania riaditeľov, ktorí v dnešnej dobe majú byť nielen pedagógmi, ale aj manažérmi,“ uviedol Blanár.

Zdôraznil, že zabezpečenie materiálno-technického vybavenia pre vzdelávanie na stredných školách je rovnako dôležité pre všetkých zriaďovateľov. „Ale kým súkromní a cirkevní môžu pozitívne ovplyvňovať výber riaditeľov škôl, kraje ako najväčší zriaďovatelia zostávajú podľa tohto návrhu ministerstva školstva opäť len štatistami. A preto trváme na pôvodnom návrhu ministerstva a podporujeme stanovisko ZMOS-u,“ dodal Blanár.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie