Úrady práce evidujú 3846 žiadostí o preplatenie rekvalifikačných kurzov

Spravodajstvo
Bratislava 6. apríla (TASR) - Úrady práce na Slovensku evidujú 3846 žiadostí od nezamestnaných ľudí na preplatenie rekvalifikačných kurzov v rámci projektu RE-PAS. "Na všetkých 46 úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny boli podané požiadavky v celkovej žiadanej výške 1.605.856,48 eur," vyčíslila Veronika Černá z Kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.

Príspevky na preplácanie kurzov úrady práce uchádzačom o zamestnanie poskytujú od 20. októbra minulého roka. Cieľom projektu je dať nezamestnaným ľuďom šancu zmeniť rekvalifikáciu a nájsť tak lepšie uplatnenie na trhu práce.

Ako uvádza ústredie práce, nezamestnaní majú najväčší záujem o kurzy opatrovania, zvárania, strážnej bezpečnostnej služby, obsluhy motorových vozíkov, jazykové kurzy, kozmetické služby, počítačové kurzy, či o kurzy zamerané na obsluhu CNC strojov a získanie vodičského oprávnenia.

Najviac žiadostí na preplatenie kurzov pritom evidujú úrady práce v Lučenci, Spišskej Novej Vsi, Trebišove, Prešove, Bratislave, Prievidzi, Košiciach, Pezinku, Humennom, Komárne, Vranove nad Topľou, Starej Ľubovni a Nových Zámkoch.

Na poskytovanie príspevkov na rekvalifikáciu je v súčasnosti vyčlenených 5 miliónov eur. "Očakáva sa, že do pilotného projektu bude zaradených približne 10.000 uchádzačov o zamestnanie, respektíve znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie," doplnila Černá s tým, že v rámci projektu sú zapojené úrady práce mimo Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). "Analogicky, ako sa poskytuje príspevok na rekvalifikáciu v rámci národného projektu Vybrané aktívne opatrenia na trhu práce v rámci Slovenska bez BSK, boli na úradoch práce v Bratislave, Pezinku a Malackách vyčlenené finančné prostriedky zo zdrojov štátneho rozpočtu vo výške 225.000 eur na realizáciu pilotných projektov," dodala Černá.

Občan, ktorý si chce zmeniť svoje profesijné zameranie v rámci projektu RE-PAS, si musí v prvom rade nájsť poskytovateľa rekvalifikácie a následne podať žiadosť na úrad práce, kde je evidovaný. Ten mu ju musí schváliť a uzatvoriť s nezamestnaným dohodu o úhrade príspevku na rekvalifikáciu.

Nárok na preplatenie kurzov budú mať občania evidovaní na úrade práce vtedy, ak nebudú počas rekvalifikácie vyradení z evidencie a úspešne kurz ukončia.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie