Čo urobí väčšina zamestnávateľov predtým, než si vás pozve na pohovor? „Vygoogli“ si vás!

Hľadám prácu
Ak ste o tom doteraz nevedeli, tento článok je určený práve vám.

Zamestnávatelia si vás „googlia“ na to, aby mohli porovnať informácie, ktoré sa dočítali vo vašom profesionálnom životopise s realitou, ktorú uverejňujete na sociálnych sieťach. Ak totiž trávite voľný čas podľa životopisu dobrovoľníckou činnosťou v detskom domove a relaxom pri dobrej knihe, a na vašej facebookovej stránke sa nachádzajú len fotografie z posledných párty, personalista asi začne pochybovať.

Výber nového zamestnanca firmu niečo stojí a preto sa personalisti snažia čo najviac zefektívniť celý proces a eliminovať riziko toho, že si na pohovor pozvú uchádzačov, ktorí nezodpovedajú požiadavkám. Preto poväčšine predtým, než sa uchádzač vôbec dostane na osobné stretnutie, personalista zisťuje o uchádzačovi čo najviac informácií, aby mohol porovnať, či je jeho profil vhodný na danú pozíciu. Keď personalista dostane do rúk životopis, nezriedka si prezrie uchádzačove profily na sociálnych sieťach ako sú napríklad Facebook, LinkedIn, Twitter alebo napríklad aj na ISTP, kde môže každý uchádzač o prácu sprístupniť svoj osobný profil zamestnávateľom. Stáva sa, že po obyčajnom „vygooglení“ sú informácie v životopise a na internete rozdielne. Na overenie informácií a prezistenie ďalších detailov slúži telefonický rozhovor s uchádzačom. Vďaka takémuto krátkemu rozhovoru si vie personalista nielen overiť nezrovnalosti, ale veľmi jednoducho zistiť napríklad aj reálnu úroveň jazykov uvedených v životopise. Až po tomto procese je vhodný uchádzač pozvaný na stretnutie priamo do firmy, kde sa už detailnejšie zisťujú a overujú aj iné predpoklady ako napríklad, či sa vôbec človek osobnostne hodí do tímu.

Zapamätajte si, že zamestnávatelia si „googlia“ uchádzačov nie na to, aby nevyhnutne hľadali „niečo zlé“. Jednoducho chcú len lepšie poznať kandidáta, aby si vedeli vybrať tých najvhodnejších na osobný pohovor. Toto sú najčastejšie informácie, po ktorých personalisti na internete pátrajú:

1. Fotografia

Zamestnávatelia sú zvedaví, ako ich potenciálny zamestnanec vyzerá. Pravidlom je, že na sociálnu sieť ako je napríklad LinkedIn patrí profesionálna fotografia. Naopak na Facebooku nie je potrebná profesionálne nafotená fotografia, je však dobré si stále uvedomiť, že profilová fotka je poväčšine prvá vec, ktorá na vašom profile upúta.

2. Váš charakter a správanie

Zamestnávateľ nechce vedieť len to, či ste na prácu dosť kvalifikovaný, zaujíma ho tiež, nakoľko sa hodíte do ich firemnej kultúry. Personalisti „googlia“ zamestnancov na to, aby zhodnotili charakter kandidátov a ich správanie online. Dávajte si preto pozor, čo zverejňujete a aký obsah na sociálnych médiách zdieľate.

3. Váš online profil

Je dobré mať profil na sociálnych sieťach alebo pracovných portáloch dobre vypracovaný a určite uchádzačovi pomôžu aj pozitívne referencie, ktoré si na svojom profile môže uverejniť. Aj vďaka takémuto profilu môže personalista zistiť ďalšie detaily o potenciálnom zamestnancovi.

4. Rozsah vašej aktivity na internete

Personalistov zaujíma, čo uchádzač uverejňuje, s akými ľuďmi je v spojení, prípadne do akých diskusií sa zapája. Opäť aj tieto informácie môžu niečo napovedať, prípadne ponúknuť možnosť získať referencie na uchádzača.


A čo vám na záver poradíme? Keď si budete hľadať prácu, predtým, než rozpošlete svoj životopis, si skúste sami seba „vygoogliť“! Tak sami uvidíte, či informácie, ktoré váš potenciálny budúci zamestnávateľ uvidí, chcete, aby videl. A keď už nie je možné sa niektorým informáciám o vás pri hľadaní vyhnúť, aspoň budete mať možnosť dopredu sa pripraviť, ako ich vysvetlíte, ak sa na nich niekto opýta.

Pripravila Mgr. Erika Karabáš na základe zdrojov:   

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie