Zákon o duálnom vzdelávaní je pre Slovensko životne dôležitý

Spravodajstvo
Nové Mesto nad Váhom 1. apríla (TASR) – Prepojenie odbornej školskej prípravy s potrebami trhu práce má priniesť nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Platiť začal dnes a v Novom Meste nad Váhom ho prezentoval premiér Robert Fico (Smer-SD) spolu s ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR Jurajom Draxlerom (nominant Smeru-SD) ako 11. opatrenie zo sociálneho balíčka vlády – duálne vzdelávanie a podpora odbornej praxe vo firmách.

Zákon o duálnom vzdelávaní považujem za životne dôležitý pre celé Slovensko. Nevymýšľali sme nič v úradníckom prostredí, my sme sa obzerali po krajinách, ktoré majú vynikajúce skúsenosti s duálnym vzdelávaním, ako Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko. Podstatne lepšie prepojenie praxe a vyučovania zabezpečuje v spomínaných krajinách pomerne nízku mieru nezamestnanosti mladých ľudí, ktorí absolvovali stredné a vysoké školy,“ zdôraznil premiér.

Zamestnávatelia podľa neho budú uzatvárať špeciálnu učebnú zmluvu, na základe ktorej bude študent absolvovať špeciálnu prax u zamestnávateľa. „Študent sa dostane k zariadeniam, k akým by sa v škole nedostal, zamestnávatelia si budú môcť pripravovať absolventov, študent bude mať zaplatené a môžu získať aj prospechové štipendium. Samotní zamestnávatelia môžu poskytnúť podnikové štipendiá až do výšky štvornásobku životného minima. Zamestnávateľ si bude môcť uplatniť daňovú úľavu. Ak bude študent pracovať v podniku 400 a viac hodín v školskom roku, daňová úľava bude až 3200 eur,“ doplnil predseda vlády.

Podľa ministra školstva Juraja Draxlera do 10. apríla majú čas zamestnávatelia, ktorí chcú už od septembra vstúpiť do systému duálneho vzdelávania, požiadať na zamestnávateľských zväzoch a združeniach o certifikáciu svojich pracovísk pre potreby duálneho vzdelávania. „Po 10. apríli budeme vedieť, koľko firiem chce reálne vstúpiť do systému duálneho vzdelávania už tento rok. Podrobný manuál je dostupný na webovej stránke ministerstva školstva,“ uzavrel minister.

Zákon o duálnom vzdelávaní je pre Slovensko životne dôležitý
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie