Na zasadnutí v Trenčíne bude vláda riešiť sociálnu a ekonomickú situáciu kraja

Spravodajstvo
Bratislava 25. marca (TASR) – Vláda sa dnes zíde na svojom 13. výjazdovom rokovaní. Druhýkrát v tomto volebnom období zavíta do Trenčianskeho kraja, tentoraz priamo do krajskej metropoly – Trenčína. V októbri 2013 rokovala v Handlovej.

Hostiteľom je predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška (Smer-SD). Schôdza sa uskutoční v sídle kraja, ministri sa budú zaoberať sociálno-ekonomickou situáciou kraja a pripravenými návrhmi na zlepšenie v sociálnej a hospodárskej oblasti.

Minister financií Peter Kažimír by mal do konca apríla vyčleniť na tento účel 2,2 milióna eur. Polovicu z toho získa TSK, zvyšná časť má byť rozdelená medzi 39 obcí a 10 miest. Úlohy na pomoc Trenčianskemu kraju dostanú aj ďalší ministri.

V analýze, ktorú predkladá šéf rezortu financií, sa konštatuje, že nezamestnanosť v Trenčianskom kraji bola na konci minulého roka 9,56 percenta, čo je o 2,73 percenta lepšie ako celoslovenský priemer. Bez práce bolo 31.766 ľudí a ďalších 22.000 dochádzalo za prácou najmä do Bratislavy a Českej republiky.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter má do konca roku zabezpečiť 2,83 milióna eur na podporu vytvárania pracovných miest pre mladých ľudí do 29 rokov v okresoch Prievidza, Partizánske a Považská Bystrica. Ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi vláda ukladá pokračovať v podpore výroby elektriny z domáceho uhlia, od ktorej závisí zamestnanosť na Hornej Nitre.

Štvrtina z pomoci ministerstva financií – 550.000 eur - pôjde na rekonštrukciu Orlovského mosta v Považskej Bystrici, ktorý je dlhodobo v zlom technickom stave. TSK získa financie pre tri stredné školy a tri nemocnice. Okrem kraja vláda podporí napríklad Prievidzu sumou 60.000 eur na rekonštrukciu mestskej športovej haly.

Na rokovanie vlády nie je prizvaný primátor Trenčína Richard Rybníček (nezávislý). Stalo sa tak prvý raz v tomto volebnom období, počas predošlých výjazdových rokovaní boli hostiteľmi primátori a starostovia. Rybníček sa však zúčastní obeda s členmi kabinetu i slávnostného prestrihnutia pásky na druhom cestnom moste cez Váh v Trenčíne.

Do rokovacej siene s ministrami usadne primátor Nového Mesta nad Váhom Jozef Trstenský (nezávislý s podporou Smeru-SD), starosta obce Krásno Martin Mikloš (kandidoval za SDKÚ-DS, KDH, Smer-SD), prednosta Okresného úradu v Trenčíne Štefan Bohúň a poslanci Národnej rady SR z Trenčianskeho kraja za Smer-SD Dušan Bublavý a Mária Janíková.

Program členov kabinetu pokračuje aj popoludní. Predseda vlády Robert Fico s ministrom dopravy Jánom Počiatkom slávnostne otvorí nový most cez rieku Váh. Dlho očakávaný druhý cestný most má v krajskom meste vyriešiť komplikovanú dopravnú situáciu. Neskôr premiér vystúpi na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka s prednáškou na tému Slovensko a EÚ.

Vláda rozdelila milióny eur pre Trenčiansky kraj

Bratislava 25. marca (TASR) – Vláda Roberta Fica (Smer-SD) dnes na svojom výjazdovom rokovaní v Trenčíne rozhodla o niekoľkomiliónovej podpore pre Trenčiansky kraj. Takýmto spôsobom chce pomôcť zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu v regióne.

Minister financií SR Peter Kažimír má do konca apríla uvoľniť 2,2 milióna eur na aktivity v oblasti dopravy, školstva, zdravotníctva či kultúry. Polovicu z peňazí získa Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) a zvyšná časť sa rozdelí medzi 39 obcí a 10 miest. Úlohy na pomoc kraju dostali aj ďalší ministri.

Šéf rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter má do konca roka zabezpečiť 4,3 milióna eur na podporu vytvárania pracovných miest pre mladých ľudí do 29 rokov v okresoch Prievidza, Partizánske a Považská Bystrica. Vláda rozhodla, že z rozpočtovej kapitoly ministerstva zdravotníctva uvoľní 1,17 milióna eur pre Fakultnú nemocnicu v Trenčíne. Obnovené bude jej rádiodiagnostické oddelenie, polovica prostriedkov pôjde na prístrojové vybavenie, druhá polovica na výmenu okien.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis má pokračovať v podpore výroby elektriny z domáceho uhlia, od ktorej závisí zamestnanosť na Hornej Nitre. Zároveň má iniciovať vyhľadávanie strategických investorov a možností podpory etablovaných výrobných závodov v Trenčianskom kraji.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek by sa mal zamerať na podporu projektov s preukázateľným trvalo udržateľným cezhraničným dosahom z programu spolupráce medzi Slovenskom a Českom Interreg, ktorý je hradený z eurofondov. Podporiť by mal aj krajské aktivity financované z Integrovaného regionálneho operačného programu do roku 2020.

Šéfovia rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia sa budú s TSK spolupodieľať na majetkovo-právnom usporiadaní pozemkov pre prípravu územných a stavebných povolení Vážskej cyklotrasy. Šéf envirorezortu Peter Žiga bude spolupracovať s Novým Mestom nad Váhom v plánovanom rozvoji centrálnej oddychovej zóny Zelená voda. Vypracujú analýzu týkajúcu sa odkrytej podzemnej vody v areáli.

V oblasti dopravy dostal minister Ján Počiatek za úlohu pokračovať v príprave úsekov rýchlostnej cesty R2 podľa výsledkov štúdie realizovateľnosti. Dohliadnuť má na vypracovanie dokumentácie k jednotlivým úsekom R2 či realizáciu stavebno-bezpečnostných opatrení na cestách prvej triedy v kraji.

V rámci projektu zvýšenia intervenčných kapacít Slovenska v boji proti živelným pohromám vyčlení ministerstvo vnútra pre TSK päť miliónov eur. Prostriedky z eurofondov pôjdu i na modernizáciu dobrovoľného hasičského zboru. Minister kultúry Marek Maďarič dostal za úlohu podporiť v rámci dotačného systému na rok 2015 vybrané projekty na rekonštrukciu národných kultúrnych pamiatok, ako aj projekty k oslavám 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

Minister školstva Juraj Draxler pomôže pri odstraňovaní havarijného stavu Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, Gymnázia M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom a Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom. Do konca júna poskytne prostriedky na dofinancovanie rekonštrukcie jedálne Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Rokovanie v Trenčíne je druhým tohtoročným výjazdom súčasnej vlády. Naposledy navštívila vo februári Banskú Bystricu. Štyri výjazdy absolvovali ministri v roku 2012 (Poltár, Nové Sady v okrese Nitra, Michalovce a Gabčíkovo), dva v roku 2013 (Košice, Handlová) a štyri vlani (Šenkvice v okrese Pezinok, Horné Orešany v okrese Trnava, Žilina, Ubľa v okrese Snina).

Vláda vyčlenila pre Trenčiansky kraj viac ako 13 miliónov eur

Trenčín 25. marca (TASR) – Na výjazdovom rokovaní v Trenčíne dnes vláda rozhodla o podpore viac ako 13 miliónov eur pre Trenčiansky kraj. Informoval o tom premiér Robert Fico.

Je to suma, ktorá sa vo veľmi krátkom čase objaví v tomto regióne v podobe rôznych mechanizmov a projektov,“ oznámil. Zdôraznil, že sa tak stane aj napriek tomu, že sociálna a životná úroveň obyvateľov kraja dosahuje priemer alebo až nadpriemer Slovenska.

Celková suma na pomoc Trenčianskemu kraju sa rozloží medzi viacerých ministrov, ktorí vyčlenia prostriedky vo vlastných rozpočtových kapitolách. Minister financií Peter Kažimír uistil, že sa tak bude diať iba v rámci schváleného štátneho rozpočtu na tento rok. „Myslím si, že to budú veľmi dobre minuté penaze,“ uviedol Kažimír.

Hostiteľom vlády bol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslav Baška (Smer-SD). Ten priblížil, že aj napriek nízkej nezamestnanosti, ktorá je pod celoslovenským priemerom, je v kraji veľké množstvo mladých nezamestnaných vo veku do 29 rokov. Práve z tohto dôvodu vláda zvýšila sumu na podporu vytvárania pracovných miest pre nich z pôvodne uvažovaných 2,8 milióna eur až na 4,3 milióna eur. Peniaze vyčlení minister práce Ján Richter.

Môže to trochu zmeniť tú štruktúru mladých nezamestnaných ľudí, ktorí síce majú vysokoškolské vzdelanie, ale v odboroch, kde nevedia nájsť uplatnenie,“ zhrnul očakávanie vlády Fico. Aj v Trenčianskom kraji totiž prevažuje nesúlad vzdelania ľudí s potrebami praxe.

Z rozpočtovej kapitoly ministra financií vláda vyčlenila 2,2 milióna pre jednotlivé samosprávy v kraji. Fico zdôraznil, že si dali záležať, aby podporené projekty "mali svoj význam". Vybraní pritom boli podľa neho nie len starostovia a primátori za vládnu stranu Smer-SD.

Ako príklad menoval Prievidzu, kde je primátorkou Katarína Macháčková (Sieť). Druhé najväčšie mesto v kraji dostane 60.000 eur na rekonštrukciu mestskej športovej haly. Najviac, až polovicu z prostriedkov ministerstva financií získa Trenčiansky samosprávny kraj. Viac ako milión eur poputuje na opravu cestného mosta v Považskej Bystrici a rekonštrukciu troch stredných škôl a troch nemocníc, ktoré má TSK v správe.

Oproti pôvodnému návrhu dnes ministri rozhodli, že z rozpočtu ministerstva zdravotníctva vyčlenia 1,17 milióna eur pre Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, konkrétne jej rádiodiagnostické oddelenie. Žiadne prostriedky naopak nezískala samotná samospráva krajského mesta. Primátora Trenčína Richarda Rybníčka vláda neprizvala na svoje zasadnutie, mal byť však prítomný na následnom obede s ministrami.

Robert Fico zdôraznil, že sa teší na rozhovor s Rybníčkom pri spoločnom obede a doplnil, že spolu pôjdu otvoriť nový cestný most v Trenčíne. „Objem prostriedkov pre mesto Trenčín je taký, že nikto ho nemôže považovať za zanedbateľný,“ dodal premiér.

VIDEOGALÉRIA:

Vláda rozdelila milióny eur pre Trenčiansky kraj
Tu bude player


Podpora vzniku pracovných miest za 4,3 milióna eur
Tu bude player


Vláda peniaze vyčlenila aj na opravy stredných škôl Trenčianskeho samosprávneho kraja
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie