Pracujúci dôchodcovia musia oznámiť poberanie dôchodku zamestnávateľovi

Spravodajstvo
Bratislava 24. marca (TASR) - Zamestnanec je povinný oznámiť zamestnávateľovi všetky zmeny súvisiace s trvaním sociálneho poistenia a platením poistného. Takou zmenou je aj priznanie starobného dôchodku.

V prípade, že zamestnanec má priznaný starobný dôchodok, odo dňa jeho priznania neplatí poistné na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti.

Priznanie starobného dôchodku zamestnanec preukáže zamestnávateľovi rozhodnutím Sociálnej poisťovne. Môže ísť pritom len o jeho kópiu, nie je ani potrebné, aby všetky údaje (napr. výška dôchodku) boli v rozhodnutí čitateľné.

Ak je z dokladu o priznaní dôchodku zrejmé komu a dátum odkedy bol starobný dôchodok priznaný, možno takýto doklad akceptovať. V prípade, že zamestnávateľ požiada o vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu, Sociálna poisťovňa si odkontroluje uvedeného zamestnanca vo svojom informačnom systéme a poistné vráti.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie