ZŠ na Prostějovskej ulici v Prešove bude mať v septembri 40 rokov

Školy a vzdelávanie
Prešov 23. marca (TASR) – Základná škola na Prostějovskej ulici v Prešove bola založená pred 40 rokmi ako jedna z prvých na novovznikajúcom Sídlisku III. Aj keď narodeniny bude mať už tento rok v septembri, oslavy plánuje až v roku 2016.

Škola bola založená v roku 1975, v roku 1990 sa začalo s integráciou detí s telesným postihnutím a od tohto obdobia sa začala prestavovať na bezbariérovú školu aj vnútorná časť školy,“ uviedol riaditeľ Marián Molčan.

Celkovo je dnes v škole 30 žiakov s telesným postihnutím, z nich je 16 na vozíčku. Škola sa od 90. rokov prispôsobuje stavebne najmä potrebám telesne postihnutých žiakov. Vybudovali sa tu rampy, výťah, priestory na vodoliečbu, využitie parafínu, pribudla špeciálna telocvičňa, kde sa s nimi cvičí, robia sa masáže a fyzioterapia.

Podľa riaditeľa ide o jedinú školu v Prešovskom kraji s takou rozsiahlou integráciou telesne postihnutých detí a o ich pohodlie, vzdelávanie a hygienu sa každodenne starajú špeciálni pedagógovia, asistenti, fyzioterapeut, rehabilitačná sestra, všeobecná sestra, ošetrovateľ, minulý rok tu mali dokonca aj maséra.

To, že tu máme tieto deti, nám len pomohlo, pretože je aj celková nálada v triedach či na chodbách iná. Sme súdržnejší, vieme si navzájom pomáhať a nepoznáme, čo je to šikana alebo bitky medzi žiakmi,“ hovorí Molčan.

Budova školy prešla v posledných rokoch aj celkovou rekonštrukciou za viac ako 1,045 milióna eur z európskych zdrojov. V roku 2009 sa začalo zo zatepľovaním strechy, fasády i s výmenou okien. Opravy boli dokončené v roku 2011. Riaditeľ plánuje stavebné aktivity aj v tomto roku.

Školu na Prostějovskej ulici v Prešove momentálne navštevuje asi 450 žiakov. Približne 90 z nich navštevuje štyri športové triedy.

ZŠ Prostějovská v Prešove chce postaviť rehabilitačné centrum

Prešov 23. marca (TASR) – Základná škola (ZŠ) na Prostějovskej ulici v Prešove plánuje tento rok rozšíriť služby pre zdravotne postihnuté deti, ktoré tu integruje už do roku 1990. Za približne 30.000 eur chce sprevádzkovať rehabilitačné centrum.

ZŠ Prostějovská je jedinou školou v Prešovskom kraji, ktorú navštevujú nielen zdravé deti, ale aj deti so zdravotným postihnutím, dokonca aj 16 detí na vozíčkoch. Škola zamestnáva množstvo ľudí, ktoré sa o deti starajú aj mimo vyučovacích hodín a prispôsobuje priestory tak, aby sa tu títo žiaci mohli pohybovať. Samotná ich výučba tiež prebieha iným spôsobom ako u zdravých detí, no časť predmetov absolvujú spoločne v klasických triedach.

Hodina s týmito deťmi je náročnejšia na prípravu, rovnako aj vyučovací proces je náročnejší. Pre tieto deti je charakteristické, že majú narušenú jemnú motoriku a potrebujú dlhší čas nielen na písanie, ale aj na osvojenie si učiva. U mnohých je narušená koncentrácia pozornosti, takže celý vyučovací proces musíme týmto obmedzeniam prispôsobiť. Je potrebné viac a častejšie opakovať veci, tiež písať väčším písmom, zvýrazňovať farebne informácie, aby si to ľahšie zapamätali,“ hovorí špeciálna pedagogička na ZŠ Prostějovská Katarína Maťašová.

Tá vyučuje deti v triede so špeciálnymi stoličkami či lavicami s výrezom na vozík matematiku a slovenský jazyk, ďalšie predmety už deti absolvujú medzi rovesníkmi v klasickej triede. Adelka, Maťko i Bianka, ktorí sa v triede práve učili matematiku, zhodne skonštatovali, že práve tento predmet je ich najobľúbenejší, no majú radi aj iné hodiny. Do školy chodia radi preto, že majú dobrých učiteľov a stretávajú kamarátov.

Ako pre TASR uviedol riaditeľ školy na Prostějovskej ulici v Prešove Marián Molčan, okrem toho, že deti sa tu vzdelávajú, starajú sa o nich aj zdravotné či špeciálne sestry, fyzioterapeut a ďalší personál, ktorý s nimi často trávi prestávky tým, že im pomáha s hygienou, kŕmi ich, počas hodín ich učí, ale aj s nimi cvičí.

V novembri tohto roka by ku vodoliečbe, parafínu či špeciálnej telocvični mala pribudnúť aj sauna a soľná jaskyňa, ktoré budú súčasťou rehabilitačného centra. Na jeho výstavbu dostane riaditeľ prostriedky z mestského rozpočtu vo výške 30.000 eur a so stavbou by chcel začať v septembri.

Najmä pre zdravotne postihnuté deti by sme budúci rok chceli rozbehnúť liečenie terapiou nazvanou biofeedback (neuroterapia, pozn. TASR). V súčasnosti už zaškoľujeme nášho zamestnanca a v roku 2016 by sme chceli čiastočne aj s pomocou finančných prostriedkov od rodičov zakúpiť prístroje na liečbu touto terapiou,“ povedal riaditeľ.

Deti zo ZŠ Prostějovskej v Prešove si k obedu vyberajú z troch šalátov

Prešov 23. marca (TASR) – Základná škola na Prostějovskej ulici v Prešove už niekoľko mesiacov realizuje v školskej jedálni projekt, v rámci ktorého zahrnuli do jedálneho lístka v niektoré dni tri druhy šalátov. Stravníci si môžu naložiť zo šalátového pultu koľko chcú a z ktorého šalátu chcú. Cieľom je budovanie vzťahu k zdravým jedlám u žiakov už v školskom veku.

Deti najviac zaujalo, že si ich môžu zobrať samy. Tým, že si ich naberajú a nikto ich k tomu nenúti, jedia ich. Predtým mali jeden druh, teraz majú tri druhy šalátu a myslím si, že každý si príde na svoje. Zvykneme ich dávať dvakrát do týždňa, ale závisí to od skladby jedálneho lístka,“ povedala vedúca Školskej jedálne na ZŠ Prostějovská Mária Semanová.

Medzi žiakmi je podľa nej najviac obľúbený mrkvový šalát s ananásom, dospelým chutí tiež, no majú radšej kyslejšie šaláty.

Do projektu sa školská jedáleň zapojila po tom, čo vedúca počula na konferencii rozprávanie, ako sa podobným spôsobom stravujú malé deti v niektorých škôlkach v zahraničí. Od mesta vtedy prišla ponuka, že ak škola podobný projekt rozbehne, radnica zabezpečí šalátový pult. Deti sa na škole takto stravujú oficiálne už niekoľko mesiacov.

Šaláty si obľúbili aj žiaci zo športových tried, pre ktorých je zdravá výživa veľmi dôležitá. Šiestak Tomáš Suslov oceňuje najmä to, že je v ponuke viacero druhov a zobrať si môže vtedy, keď má na šalát chuť.

Tomáš je jedným z približne 90 detí, ktoré navštevujú na základnej škole štyri športové triedy. Spolu so spolužiakmi z futbalovej triedy už pozná aj chuť úspechu. Rád si spomína na víťazný turnaj v Budapešti, no naposledy vyhrali chlapci zo šiesteho a siedmeho ročníka ZŠ Prostějovskej, ktorí sú súčasťou tímu futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov, aj finále halovej súťaže riadenej Slovenským futbalovým zväzom a stali sa majstrami Slovenska vo svojej kategórii.

Podľa riaditeľa školy Mariána Molčana sa v niekoľkých futbalových triedach nachádza medzi chlapcami aj zopár dievčat, ktoré nielenže držia disciplínu v triedach, ale aj skultúrňujú priestor a sú pre chlapcov dobrým príkladom.

VIDEOGALÉRIA:

ZŠ na Prostějovskej ulici v Prešove bude mať v septembri 40 rokov
Tu bude player


ZŠ Prostějovská v Prešove chce postaviť rehabilitačné centrum
Tu bude player


Deti zo ZŠ Prostějovskej v Prešove si k obedu vyberajú z troch šalátov
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie