Zotrvanie, vystúpenie či vstup do 2. piliera treba zodpovedne zvážiť

Spravodajstvo
Bratislava 19. marca (TASR) - Od 15. marca až do 15. júna tohto roka, teda v období otvorenia 2. piliera v dôchodkovom systéme, majú sporitelia, prípadne záujemcovia o vstup do 2. piliera možnosť rozhodnúť sa, ako sa zabezpečia na dôchodok. Situácia každého sporiteľa alebo poistenca je individuálna a rozhodnutie je iba na ňom.

Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne pre TASR uviedol: "Aby mal 2. pilier pre sporiteľa zmysel, mal by sporiť aspoň 25 rokov a mať príjmy vyššie, ako je priemerná mzda 858 eur. Tí, čo sú bez príjmu, napríklad dlhodobo nezamestnaní, tí, ktorí dlhšie pracujú v zahraničí a pritom neodvádzajú príjmy na Slovensku, matky, ktoré plánujú dlhodobú starostlivosť o deti a nie kariéru, alebo tí, ktorí majú nepravidelný príjem, ďalej tí, ktorí zarábajú do výšky priemernej mzdy, teda menej ako 858 eur, tí si pravdepodobne v 2. pilieri nenašetria viac, ako keby mali dôchodok len zo Sociálnej poisťovne, teda z 1. piliera. Mali by preto zvážiť odporúčanie vystúpiť z 2. piliera. Rizikovou skupinou sú aj tí, ktorých príjem je 1- až 1,25-násobok priemernej mzdy. Šancu na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú sporitelia s príjmom nad 1100 eur."

Podľa hovorcu je preto dôležitá aj predpokladaná dĺžka sporenia v 2. pilieri. Pre ľudí nad 45 rokov veku platí odporúčanie z neho vystúpiť, rizikovou skupinou z hľadiska dĺžky sporenia sú ľudia od 41 do 45 rokov najmä vo vzťahu k príjmom. Na vyšší dôchodok ako iba zo Sociálnej poisťovne majú šancu mladší ľudia do 40 rokov veku. Tieto odporúčania samozrejme platia pri zachovaní parametrov nastavených v 1. a 2. pilieri v súčasnosti.

V prípade, že sa sporiteľ rozhodne z 2. piliera vystúpiť, jeho PENIAZE budú prevedené do Sociálnej poisťovne a obdobie v 2. pilieri sa mu započíta do dôchodku tak, ako by v tomto pilieri nikdy nebol. Môže tak urobiť vyplnením tlačiva Oznámenie sporiteľa nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení, ktoré si môže stiahnuť z webovej stránky www.socpoist.sk, alebo ho získa pri návšteve pobočky Sociálnej poisťovne.

Kto sa rozhodne do 2. piliera vstúpiť, neoznamuje to Sociálnej poisťovni, ale uzavrie zmluvu s konkrétnou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou.

Ďalšie informácie o otvorení 2. piliera môžu všetci záujemcovia nájsť na webovej stránke www.socpoist.sk, na telefónnych číslach 0800 123 123 (o dôchodku z 2. piliera) a 0906 171 989 alebo 02 3247 1989 (ostatné informácie o 2. pilieri) alebo vo svojej pobočke Sociálnej poisťovne.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie