Slovenský nábytkársky priemysel dopláca na lacný dovoz a tlak na nižšie ceny

Spravodajstvo
Nitra 16. marca (TASR) – Nové produkty, trendy, materiály i technologické riešenia ponúkol 25. ročník medzinárodného veľtrhu nábytku, ktorý sa skončil v Nitre. Na veľtrhu sa prezentovalo zhruba 400 vystavovateľov. Nosnou témou tohtoročnej nábytkárskej prehliadky boli nábytok a bytové doplnky pre zdravé bývanie s dôrazom na ekológiu, alternatívne zdroje tradičných energií, dizajn a architektúru v nábytku a tiež ekologické drevené stavby. Po prvýkrát sa na spotrebiteľskej výstave nábytku v spoločnom pavilóne predstavili slovenskí výrobcovia nábytku spolu so stavebnými firmami, ktoré sa venujú výstavbe moderných drevostavieb. „Dynamický a napriek krízovým časom nebývalo kontinuálny rozvoj výstavby rodinných domov na báze konštrukcií z dreva dáva jedinečnú príležitosť spojiť svoje sily a využiť synergický efekt spolupráce nábytkárskej sekcie a sekcie drevostavieb Zväzu spracovateľov dreva SR,“ konštatoval prezident zväzu Igor Patráš.

Staré i nové podoby dreva ponúkol návštevníkom 18. ročník Fóra dizajnu. Dizajnéri predstavili nábytok, interiérové prvky a doplnky, ktoré vznikli kombináciou rôznych už použitých drevených predmetov, ale aj nové funkčné nábytky a interiérové objekty z recyklovaného materiálu. Podľa Margity Michlíkovej zo Slovenského centra dizajnu, ktoré každoročne organizuje Fórum dizajnu, je recyklácia stále jedným zo silných prúdov v dizajne a špeciálne v oblasti interiérových prvkov.

Na veľtrh sa postupne vrátili aj slovenskí výrobcovia, ktorí sa tu v minulosti neprezentovali. Podľa slov konateľa spoločnosti Decodom, a. s., Topoľčany Vladimíra Šrámeka je dôvodom návratu na veľtrh skutočnosť, že sa chcú prezentovať verejnosti. „Je pravdou, že veľtrh už stráca tú príťažlivosť z 90. rokov. Vtedy to bol skutočne veľtrh, kde chodili výrobcovia a veľkoobchodníci. Teraz sa zmenil na výstavné trhy, kde chodí skôr tá konečná spotrebiteľská verejnosť,“ zhodnotil Šrámek. Konateľka spoločnosti Würth Slovensko Martina Gaislová tvrdí, že v slovenskom nábytkárskom sektore badať zníženie zákazkovej výroby a v prípade výroby sektorového nábytku je zrejmý pokračujúci tlak na znižovanie vstupov aj za cenu znižovania kvality. „Slovenský nábytkársky priemysel vo veľkej miere dopláca na lacný a často nekvalitný dovoz zahraničného nábytku, ale aj stagnáciu v stavebníctve. Hoci nábytkárstvo aj stavebníctvo sú dva odlišné segmenty, práve fakt, že sa výstavba stále nedostala na predkrízovú úroveň, poznačil aj nábytkárstvo. Platobná disciplína sa zhoršila, firmy sa dostávajú do druhotnej platobnej neschopnosti,“ konštatovala Gaislová. Podľa nej sa to odráža aj na kvalite. „Ceny nábytku na trhu vplyvom konkurencie klesajú a na náš trh sa tak dostáva nábytok za nižšie ceny, no často aj nižšej kvality,“ skonštatovala.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie