SOŠ v Šaci navštívil prvý kozmonaut Jurij Gagarin

Školy a vzdelávanie
Košice 16. marca (TASR) – Stredná odborná škola (SOŠ) v Košiciach - Šaci je známa výchovou odborníkov pre oceliarne U. S. Steel, v minulosti Východoslovenské železiarne (VSŽ). Vznikla v roku 1964 pre potrebu prípravy kvalifikovaných pracovníkov pre hutnícky gigant. Od roku 1975 niesla čestný názov podľa prvého kozmonauta Jurija Gagarina, ktorý školu osobne navštívil.

História strednej školy sa začala písať ešte v priestoroch vstupného areálu košických železiarní, kde stála pôvodná budova odborného učilišťa. Tú po postupnom dobudovaní v 70. rokoch minulého storočia na Učňovskej ulici v Šaci nahradil veľký areál s novou školou, dielňami a internátmi. V týchto priestoroch sa okrem slovenských žiakov pripravovali do roku 1989 aj mladí Vietnamci a krátko aj Severokórejčania.

"Ako vieme, VSŽ mali svojho času až 24.000 pracovníkov, takže od začiatku bola potreba prípravy vlastných absolventov v oblasti hutníctva, strojárstva a elektrotechniky. V najväčšom rozkvete tu študovalo okolo 2000 žiakov, z toho bolo 1200 ubytovaných na internátoch, keďže náborová oblasť zahŕňala celý východ Slovenska, nielen Košice a okolie," približuje riaditeľ školy Jozef Šablatúra.

Sovietsky kozmonaut Gagarin zavítal do školy v roku 1966. Prispelo k tomu aj jeho stredné vzdelanie, keďže bol vyučený v odbore zlievač. "Keď prišiel Gagarin do Československa, navštívil aj VSŽ a našu školu. Máme o tom zápisy v kronike. Dokonca sme mali aj čestný názov - Stredné odborné učilište hutnícke J. A. Gagarina," hovorí riaditeľ. Hoci meno sovietskeho kozmonauta z názvu školy po roku 1991 vypadlo, nad vstupom do budovy dodnes ostala jeho pôvodná podoba. Prvý let do vesmíru v roku 1961 pred školou pripomína veľká socha Gagarina v skafandri, ktorej autorom je sochár Juraj Bartusz.

Moderné vybavenie, dostatočné priestory a prítomnosť odborníkov na teoretickom i praktickom vyučovaní rozhodli, že škola sa stala v roku 2009 centrom odborného vzdelávania pre hutníctvo a strojárenskú výrobu.

Zaujímavosťou je každoročné konanie medzinárodného workshopu Metal Inspirations v dielenských priestoroch školy. Študenti a ich pedagógovia z európskych univerzít tu pri vytváraní umeleckých diel z kovu nachádzajú vhodné odborné zázemie pre realizáciu svojich dizajnérskych vízií. Tvorivú dielňu tradične organizuje Katedra dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach v spolupráci s U. S. Steel Košice a SOŠ. Vlani sa konal už 12. ročník tohto podujatia.

SOŠ v Šaci vychováva odborníkov najmä pre U. S. Steel Košice

Košice 16. marca (TASR) – Motivačné mesačné vreckové, vlastný bazén so saunou či internátne ubytovanie. Aj takéto výhody ponúka svojim študentom Stredná odborná škola (SOŠ) v košickej Šaci. Študenti na nej môžu získať aj zvárací preukaz, v elektro povolaniach skúšku odbornej spôsobilosti či v odbore mechanik počítačových sietí medzinárodne uznávaný certifikát CISCO. Absolventi trojročných odborov si môžu doplniť vzdelanie v nadstavbovom štúdiu.

SOŠ má veľký význam pre oceliarsku spoločnosť U. S. Steel Košice, keďže pripravuje pre jednotlivé prevádzky hutníkov, strojárov a elektrikárov. Vyznamenaní žiaci podpisujú pracovné zmluvy už po skončení tretieho ročníka, takže po úspešnej maturitnej skúške môžu nastúpiť do práce v tejto firme, ktorá je strategickým partnerom školy. "U. S. Steel má svoje špecifiká a tomu sme aj prispôsobili naše učebné a študijné odbory, veľmi pružne vieme zareagovať na ich potreby. Sme však schopní v strojárskych, hutníckych a elektrotechnických odboroch pripravovať absolventov pre ľubovoľnú firmu, ktorá má záujem s nami spolupracovať," konštatoval riaditeľ školy Jozef Šablatúra.

Prax žiaci nadobúdajú priamo v prevádzkach U. S. Steel počas tretieho a štvrtého ročníka. Tzv. duálny systém vzdelávania, o ktorého potrebe sa v súčasnosti na Slovensku veľa hovorí, funguje podľa Šablatúru na škole nepretržite od jej počiatkov. "My sme vlastne s duálnym systémom neprestali, spolupráca s VSŽ a neskôr U. S. Steel neustále pokračovala," hovorí.

V škole funguje tréningové centrum pre montáž a demontáž, pracovisko CNC obrábacích strojov, zváračská škola, učebne počítačových sietí či kabinet bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Modernizáciu vzdelávania pre priemyselnú výrobu podporuje prebiehajúci projekt spolufinancovaný z eurofondov v rámci operačného programu vzdelávanie v hodnote 440.000 eur. Škola tak získa nové počítače, interaktívne tabule či technické zariadenia do laboratórií.

V súčasnosti má škola zhruba 350 žiakov. Za dobrý prospech môžu získať mesačné vreckové v desiatkach eur, peniaze na tento účel poskytuje na základe zmluvy U. S. Steel. Žiaci sa pravidelne zúčastňujú na rôznych stredoškolských súťažiach, celoslovenské úspechy dosahujú napríklad na strojárskej súťaži Zenit.

SOŠ má aj detašované pracoviská v dvoch košických väzniciach. V učebnom odbore sa pripravuje aktuálne 80 odsúdených. Tí okrem výučného listu môžu získať aj zváračský preukaz. Ako hovorí riaditeľ, keďže títo žiaci majú záujem a sú pri nich dozorcovia, s disciplínou nie je problém.

SOŠ v Šaci za polstoročie vychovala viac ako 16.500 absolventov

Košice 16. marca (TASR) - Stredná odborná škola (SOŠ) v Košiciach - Šaci vychovala počas svojej 50-ročnej existencie viac ako 16.500 absolventov. "Mnohí z nich zastávajú v rôznych firmách významné riadiace funkcie a sú aj úspešní podnikatelia," hovorí riaditeľ SOŠ Jozef Šablatúra.

Dôkazom toho je bývalý žiak školy - veľkopodnikateľ Milan Fiľo, spolumajiteľ podniku SCP Ružomberok a majiteľ ďalších firiem, ktorý patrí k najbohatším Slovákom. Ďalším významným absolventom je Peter Hrinko, ktorý v 90. rokoch minulého storočia zastával post prezidenta vtedajších Východoslovenských železiarní (VSŽ).

Činnosť a výučba školy bola v minulosti spätá práve s VSŽ, dnes je to U. S. Steel Košice. Prezident tejto akciovej spoločnosti George Babcoke vlani pri príležitosti 50-ročného jubilea SOŠ zdôraznil, že takéto prepojenie medzi firmou a školou je na Slovensku ojedinelé. "Cez naše brány v súčasnosti prechádza viac ako 3000 absolventov tejto školy, ktorí sú v rozličných odborných aj riadiacich funkciách," povedal. Dodal, že ďalší absolventi školy budú postupne nahradzovať tých zamestnancov, ktorí odídu do dôchodku.

Ako uvádza riaditeľ SOŠ, aktuálne štatistiky z úradu práce ukazujú, že miera nezamestnanosti absolventov školy je na úrovni len desať percent. V porovnaní s podobnými školami na Slovensku to označil za veľký úspech. "Z našej školy vychádzajú pripravení absolventi v rôznych technických odboroch, ktorých firmy vedia okamžite použiť k linkám, do pracovného procesu," povedal Šablatúra.

SOŠ v Šaci navštívil prvý kozmonaut Jurij Gagarin
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Prosím, upravte registračné údaje.

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie