V rámci odvodovej úľavy platí na tento rok hraničná suma 552,08 eura

Spravodajstvo
Bratislava 16. marca (TASR) - Odvodová úľava v prípade zamestnávania osôb, ktoré boli dlhodobo nezamestnané, platí s účinnosťou od 1. novembra 2013. Jednou z podmienok odvodovej úľavy je okrem iného dosahovanie príjmu, ktorý je najviac 67 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR spred dvoch rokov. V roku 2013 išlo o sumu 526,62 eura, v roku 2014 to bolo 539,35 eura a pre rok 2015 platí hraničná suma 552,08 eura.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že po celých 12 mesiacov od začatia zamestnávania dlhodobo nezamestnanej osoby (teda po celý čas, kedy môže byť odvodová úľava uplatnená) sa hraničná suma príjmu nemení. To znamená, že pre osoby, s ktorými uzatvoril zamestnávateľ pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer v roku 2014 a ktorí naďalej pracujú aj v roku 2015, platí suma 539,35 eura. Pre osoby, ktoré uzatvoria pracovný pomer v roku 2015 a tento bude pokračovať ešte aj v roku 2016, bude po celých 12 mesiacov platiť hraničná suma 552,08 eura.

Poisťovňa pripomína tiež, že odvodová úľava sa v žiadnom prípade netýka zamestnancov, ktorí pracujú na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, zamestnancov s právom na nepravidelný príjem ani ostatných zamestnancov v inom právnom vzťahu, ako je pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie