Oddnes sa na tri mesiace otvára 2. dôchodkový pilier

Spravodajstvo
Bratislava 15. marca (TASR) - Druhý dôchodkový pilier na Slovensku bude oddnes do 15. júna tohto roka otvorený. Sporitelia tak dostanú možnosť z neho vystúpiť, ale do neho aj vstúpiť. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá dnes nadobudla účinnosť.

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) sa rozhodla 2. pilier otvoriť po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z 2. piliera budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," píše Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR v dôvodovej správe k novele zákona.

Vystúpiť z 2. piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou, alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS), ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená.

Novela má prispieť aj k zvýšeniu transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou. Sporiteľ sa bude môcť po novom dozvedieť informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. Sporitelia sa túto informáciu dozvedia prostredníctvom ponukového listu, ktorý im zasiela Sociálna poisťovňa po tom, čo požiadali o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnili podmienky na jeho výplatu. Občania sa tak podľa rezortu práce budú môcť lepšie rozhodnúť a porovnať si ponuky dôchodkov od jednotlivých poisťovní.

Odborníci sa zhodujú na tom, že rozhodnutie, či zostať, vystúpiť z 2. piliera, alebo doň vstúpiť je na samotných občanoch. Výhodnosť zotrvania v kapitalizačnom pilieri podľa nich závisí od niekoľkých faktorov. Napríklad od výšky príjmu či ich veku. "Ja som presvedčený, že 2. pilier má zmysel, ale pre presne stanovených ľudí z hľadiska veku sporenia a príjmu," skonštatoval pre TASR šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD).

Zároveň uviedol, že v najbližších dňoch odštartuje aj kampaň k otvoreniu 2. piliera. "Obsahom kampane bude oboznámiť sporiteľov po 10 rokoch fungovania 2. piliera aj z hľadiska nejakých príkladov o výhodnosti, respektíve nevýhodnosti 2. piliera," doplnil Richter s tým, že sporitelia zároveň dostanú jednu z posledných možností, či vstúpia, alebo vystúpia z 2. piliera. "V ďalšom období už nepredpokladám, že sa bude takýmto spôsobom otvárať 2. pilier. Najdôležitejšie je, aby ľudia brali zodpovednosť za svoje rozhodnutie," dodal minister práce.

Ľudia by mali využiť otvorenie 2. piliera na vstup do neho

Bratislava 15. marca (TASR) - Sporitelia by mali využiť možnosť otvorenia 2. dôchodkového piliera a vstúpiť do neho. Odporúčajú to niektorí opoziční poslanci. Sporitelia dostanú možnosť vystúpiť z druhého piliera od 15. marca do 15. júna tohto roka.

Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR za stranu SaS Jozefa Mihála a exministra práce, ak by sporitelia z 2. piliera odišli, čaká ich s vysokou pravdepodobnosťou v starobe nižší dôchodok. Dodáva, že nejde o strašenie, ale o dôsledky demografických zmien.

Na Slovensku sa totiž rodí málo detí a postupne pôjdu do dôchodku silné generácie dnešných päťdesiatnikov a štyridsiatnikov. Preto sa už teraz znižuje valorizácia dôchodkov a od roku 2017 sa začne zásadne zvyšovať dôchodkový vek. "Je reálne, že aj samotná výška novopriznávaných dôchodkov zo Sociálnej poisťovne bude nižšia, ako je teraz. Zároveň si treba uvedomiť, že ak dnes niekto z 2. piliera vystúpi, tak aj keby sa v budúcnosti znova otvoril, už sa mu súčasné úspory nikdy nevrátia," uviedol v stanovisku pre médiá Mihál.

Využiť príležitosť na vstup, a šetriť si tak na dôchodok, by mali podľa Mihála ľudia mladší ako 50 rokov a mali by si vybrať indexový fond. "Aj keď máte nízky príjem, netreba sa báť rizika vstupu do 2. piliera. Novozavedený minimálny dôchodok dostanete rovnaký aj vtedy, ak by bol pre vás druhý pilier nevýhodný," dodal.

Podobný názor ako Mihál má aj podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová (OĽaNO). "Dostala som sa k prepočtom, ktoré hovoria, že ak bude zavedený minimálny dôchodok, tak v podstate ľuďom s nízkym príjmom sa ani nevyplatí vystupovať z 2. piliera. To je trochu taký paradox, pretože vládna strana Smer-SD otvára 2. pilier, aby mali ľudia možnosť prejsť do Sociálnej poisťovne a ak sa prijme minimálny dôchodok, tak ten dôvod sa stratí a otvorenie 2. piliera bude dobré len preto, aby ľudia mohli vstúpiť do 2. piliera," doplnila Jurinová.
Zdroj, foto: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie