Najlepší stredoškoláci plánujú odísť na univerzity do Českej republiky

Spravodajstvo
Bratislava 13. marca (TASR) - Tridsaťpäť percent stredoškolákov si podáva prihlášku aj na vysokú školu v Českej republike. Vyplýva to z dotazníkov, ktoré vypĺňalo 14.224 stredoškolákov počas skúšobného testu Všeobecných študijných predpokladov na prelome októbra a novembra 2014. Ide o skúšku, ktorú ako náhradu či súčasť prijímacieho konania používa približne 70 slovenských a českých fakúlt.

Spomedzi desatiny žiakov s najlepším hodnotením testov až 70 percent opýtaných plánuje odísť na štúdiá do Česka. Ako dôvod väčšina uvádza vyššiu kvalitu škôl, ďalšou motiváciou je aj perspektíva lepšieho budúceho zamestnania. Údaje zozbierala spoločnosť SCIO, ktorá organizuje Národné porovnávacie skúšky.

Podľa údajov spoločnosti sa chce dostať na české vysoké školy okolo 13.000 slovenských maturantov, približne polovica z nich je v prijímacom konaní úspešná. Najväčší záujem majú v Českej republike o ekonomické odbory, nasledujú lekárske odbory a IT. Najviac záujemcov sa hlási na Lekársku fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

Ďalší dotazník, ktorý vypĺňalo 7627 maturantov, sa zameral na to, ktoré vysoké školy považujú slovenskí stredoškoláci za najprestížnejšie. Na prvom mieste sa s viac ako 20 percentami umiestnila Univerzita Komenského v Bratislave. Druhé miesto obsadili opäť české univerzity. Najlepšiu trojicu uzatvára Slovenská technická univerzita v Bratislave, za najprestížnejšiu ju považuje 10 percent opýtaných.

Test Všeobecných študijných predpokladov je najčastejšie používaným testom Národných porovnávacích skúšok, ktoré okrem základných predpokladov na vysokoškolské štúdium testujú aj znalosti žiakov v matematike, spoločenských vedách, biológii, chémii či cudzích jazykoch.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie