Až 2200 ľudí naletelo na fiktívnu prácu v zahraničí

Mám prácu
Bratislava 11. marca (TASR) – V roku 2014 zaznamenalo Ministerstvo vnútra SR (MV SR) na Slovensku 15 trestných činov obchodovania s ľuďmi, desať z nich sa podarilo objasniť. Na dnešnom brífingu o tom informoval minister vnútra Robert Kaliňák. Podľa jeho slov má táto trestná činnosť vzostupný charakter, navyše mnoho ľudí ani neprizná, že sa stali obeťou obchodovania s ľuďmi.

Ministerstvo vnútra v spolupráci s tretím sektorom tak pripravilo netradičnú osvetovú kampaň. V nedeľu (8.3.) spustilo webovú stránku superzarobok.sk. Jej zriaďovateľ tu za prácu vo Veľkej Británii, Rakúsku, Nemecku a Španielsku ponúkal lukratívny zárobok až 2300 eur. Stránka vykazovala celý rad chýb, pôsobila nereálne a nebola na nej napríklad uvedená žiadna adresa agentúry. „Napriek tomu sa tu za tri dni zaregistrovalo až 2200 ľudí. „Ide o alarmujúce číslo. Všetci títo ľudia boli ochotní podstúpiť ďalšie procesy, nevediac, čo ich čaká,“ reagoval Kaliňák.

Po zaregistrovaní dostal každý záujemca o prácu oznámenie o rizikách obchodovania s ľuďmi v zahraničí. „Kampaň bude pokračovať, lebo výsledky ukázali, aký obrovský počet ľudí je schopných naletieť,“ doplnil Kaliňák.

Podľa ministerstva vnútra medzi najviac ohrozené skupiny obchodovania s ľuďmi na Slovensku patria osoby so základným vzdelaním, najčastejšie ide o slobodné ženy pochádzajúce z Košického kraja. Obchodníka väčšinou poznajú. Zaujímavosťou však je, že obeťami zneužívania sa čoraz častejšie stávajú aj muži, ktorí vykonávajú ťažkú otrockú prácu v podstate zadarmo. Cieľovou krajinou zneužívaných obetí je najčastejšie Veľká Británia.

VIDEOGALÉRIA:

Až 2200 ľudí naletelo na fiktívnu prácu v zahraničí
Tu bude player


Kampaň proti novodobému otroctvu bude pokračovať
Tu bude player
Zdroj, foto, video: TASR

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie