Projekt Chain Reaction mení žiakov ZŠ a SŠ so záujmom o prírodné vedy

Školy a vzdelávanie
Banská Bystrica 6. marca (TASR) - Pätica nových škôl - gymnázií vo Vranove nad Topľou, v Novej Bani, Detve a Banskej Bystrici - sa tento rok zapojila do projektu Chain Reaction (Reťazová reakcia), ktorý na Slovensku už druhý rok mení žiakov základnej aj strednej školy so záujmom o prírodné vedy.

Projekt financuje Európska komisia v rámci Siedmeho rámcového programu pre výskum, technický rozvoj a demonštračné činnosti. Funguje od roku 2013 v 12 krajinách. Na Slovensku beží vďaka dlhoročnej spolupráci Sheffield Hallam University (SHU) s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, Katedrou fyziky Fakulty prírodných vied (FPV).

Návrhy zaujímavých bádateľských aktivít pre žiakov vznikli v Sheffielde, kde sú lídrom v invenčnej výučbe. Pedagógovia Katedry fyziky FPV UMB v Banskej Bystrici pripravili dve nové témy, ktoré rozširujú doterajšiu ponuku. Žiaci budú môcť pripraviť konferenciu o ozóne alebo skúmať, aké rastliny sú najvhodnejšie pre pestovanie v mimozemských podmienkach, napríklad pri dlhom kozmickom lete.

Chain Reaction počas svojho trvania osloví 180 škôl, 360 učiteľov fyziky a ďalších prírodovedných predmetov a takmer 11.000 žiakov. „V projekte sa riešia celospoločenské témy s potenciálom zaujať bežných žiakov, ktorí sú vnímaví. V prvom roku si napríklad mohli vybrať, či budú hľadať ekologické svietenie, snažiť sa nasýtiť svet, zostroja prenosnú vodnú elektráreň, pripravia webovú stránku o vesmíre, alebo budú skúmať, ako možno zabrániť asteroidom, aby zničili Zem. Ide naozaj o problémy viacerých vedných disciplín, ktorými sa zaoberajú vedecké tímy sveta," uviedla koordinátorka projektu Chain Reaction na Slovensku Janka Raganová. Žiaci pracujú podobne ako vedci. Analyzujú problém, kladú výskumné otázky, pripravujú experimenty, formulujú a komunikujú závery, ku ktorým prišli.
Zdroj: TASR   Foto: Shutterstock

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona."

Mohlo by vás zaujímať:

Poslať priateľovi
pracujem
pracujem Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...
ISTP

Prebieha vyhľadávanie, prosím, čakajte...

Pomocník

Máte otázky?
Vitajte v ISTP

Váš Internetový Sprievodca Trhom Práce

Na základe rozhodnutia o vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade PSVR si, prosím, upravte registračné údaje.

Dobrovoľne nezamestnaný

Chcem pracovať

Potvrdenie

Vykonať požadovanú akciu?

Áno Nie